Ve vozidlech jsou zaklínění zranění řidiči, pod sutinami zavalení vojáci, z cisterny uniká nebezpečná látka…

To byly situace, se kterými se musely vypořádat v úterý 14. února na česko-polských hranicích složky integrovaného záchranného systému z obou zemí při mezinárodním taktickém cvičení.

Cvičení stížila pandemie

„Na základě scénáře se po nahlášení nehody rozběhly záchranné práce, na kterých se podíleli čeští a polští profesionální i dobrovolní hasiči, záchranáři, zdravotníci a policisté. Součástí taktického cvičení bylo také nasazení nového technického vybavení, které bylo financováno ze dvou evropských projektů, na kterých spolupracují partneři z česko-polského příhraničí,“ sdělila krajská mluvčí hasičů Lucie Balážová.

S ohledem na charakter a rozsah mimořádné události byl zřízen štáb velitele zásahu a místo zásahu bylo rozděleno do tří úseků.

Krnované si v úterý 14. února 2023 mohou vybrat. Valentýn nebo Antivalentýn?
Krnov kromě zamilovaného Valentýna zná také Antivalentýn plný hrůzy

Aby to měly zasahující jednotky ještě těžší, podle zadání se vše zkomplikovalo tím, že se nehoda stala v době pandemie, kdy nebylo možné s ohledem na vydaná opatření na území obou států řídit záchranné a likvidační práce běžnými postupy.

Zasahující záchranáři i tak museli vyprostit zraněné řidiče z vozidel, zachránit lidi z objektu s narušenou statikou a zajistit ho, všem poskytnout neodkladnou péči před příjezdem zdravotníků, zlikvidovat následky úniku nebezpečné látky z havarované cisterny.

Cílem taktického cvičení bylo prohloubit komunikaci mezi složkami integrovaného záchranného systému a jejich operačními středisky a procvičit systém záchranářské pomoci v rámci přeshraniční spolupráce s Polskou republikou.

V akci byly i drony

„Ověřili jsme také možnosti využití bezpilotních a kamerových systémů pro řízení zásahu na obou stranách hranice. Procvičili jsme též postupy při záchranných a likvidačních pracích v případě likvidace následků dopravní nehody s únikem nebezpečné látky,“ dodala Lucie Balážová.

Do taktického cvičení se zapojilo sedmdesát lidí a 27 kusů techniky. Využita byla speciální technika a vybavení, které bylo pořízeno z prostředků Evropské unie.

Dodržování rychlosti v Krásných Loučkách u Krnova už dva měsíce měří automatický radar, který také zdokumentuje přestupky.
VIDEO: Krnovský radar funguje dva měsíce, pokuty za pět milionů

K monitoringu situace na místě zásahu a ke sledování dopravy tak byly využity drony a kamerový systém. K vyhledávání lidí v nestabilním objektu byl nasazen dron pro uzavřené prostory, který lze využít právě pro vyhledávání osob v sutinách či v jiných uzavřených prostorech, kde by bylo nasazení hasičů či záchranářů krajně nebezpečné.

Stabilitu objektu hlídaly takzvané inklinometry a mobilní kamerový systém. Záznamy z nových bezpilotních a kamerových systémů byly rovnou přenášeny do štábu velitele zásahu, kde je specialisté analyzovali.

Policie pak kvůli simulovaně probíhající pandemii využila detektory tělesné teploty, aby minimalizovala riziko přenosu infekce.