Po menší časové odmlce se na scénu vrací Dukelská kasárna v Opavě. Areál je rozdělen do několika částí a aktuálně se hovoří o prodeji části B, v níž se nacházejí bývalé jídelny, sklady nebo garáže. Konkrétně na ploše 35 tisíc metrů čtverečních. Radnice hledá investora, který by zde postavil převážně bytové domy, přičemž by zde mělo vyrůst až 300 nových bytů.

Kabelkový veletrh Deníku v Opavě, OC Breda & Weinstein, pátek 15. listopadu 2019.
Kabelkový veletrh Deníku podpořil také hejtman. Vybralo se téměř 100 tisíc!

Potencionální zájemci mohou městu adresovat své nabídky do konce ledna 2020. „Po zhruba deseti letech chceme konečně dořešit tento nevyužitý, ale na druhou stranu velmi atraktivní prostor. Využít jeho blízkost středu města, obchodních center, nemocnice, železničního nádraží, velkých zaměstnavatelů a dalších důležitých institucí k výstavbě tolik potřebných nových bytů, které dnes v Opavě citelně chybí. Radní proto schválili první krok, a to odprodej zadní části areálu, včetně starých budov určených k demolici,“ říká opavský primátor Tomáš Navrátil.

Návrhy by měly respektovat předchozí architektonickou studii Ateliéru 38 z roku 2017. Ta počítala s výstavbou domů o maximálně šesti nadzemních podlažích převážně pro byty, s veřejně přístupnou zelení, službami a veřejným prostorem. Celý areál má být volně přístupný, vybudovat by se měla další městská čtvrť.

Zpěvák Thom Artway.
V Opavě odhalili Srdce studentstva. Byl u toho i Thom Artway

Změnou oproti záměru minulého vedení města je skutečnost, že radnice prodává část B i včetně zmíněných budov, které na ni stojí. Vedení města už také prověřilo, jestli má lokalita dostačující kapacitu na přívod energie, vody či plynu, vše by mělo být bez problémů. Co se týká minimální částky za prodej pozemků, radnice žádnou cifru nestanovila.

Jestliže bude soutěž úspěšná, noví obyvatelé by se to „Dukelek“ mohli nastěhovat do roku 2025.