VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Manželé Zdeňka a Vilém Vlkovi z Palkovic

Nedá mi to, abych nenapsala příběh jednoho manželství. Je to vlastně manželství mých rodičů, paní Zdeňky a pana Viléma Vlkových. K napsání mě vedlo to, že jsem se při své nynější návštěvě rodičů dozvěděla od otce o soutěži, a také to, že se chtěl do ní zapojit.

18.4.2012
SDÍLEJ:

Svatbu měli manželé Vlkovi 18. října 1952.Foto: archiv manželů Vlkových

Avšak když zjistil, že jednou z výher jsou i večeře a pobyty v luxusních hotelích, ztratil odvahu a obálku, kterou měl připravenou s příspěvkem k odeslání, roztrhal. Neboť oni dva při svém založení (kdyby se náhodou na ně štěstí usmálo) by se v takovém prostředí necítili, ale strašně rádi by strávili den někde na horách v přírodě, což je lákaly Velké Karlovice.

Nuže, začíná vyprávění….

Mí rodiče se poznali na konci čtyřicátých let minulého století a po čtyřleté známosti se v roce 1952 vzali. Celý svůj život spojili s dnes již neexistujícím textilním podnikem Slezan, kde oba pracovali až do odchodu do důchodu a velice těžce nyní nesou (jako určitě i mnoho dalších bývalých pracovníků), že již firma zanikla. Postupně se jim narodily dvě dcery: já a o čtrnáct let mladší sestra. Mají také pět vnoučat a jednoho pravnuka. V letošním roce 18. října by měli spolu oslavit 60. výročí svatby. Jsou to dlouhá léta, která spolu prožili, ale určitě by oba řekli, že jim utekly jako voda.

Nebyly to roky vždy jednoduché, to když za minulého režimu při vyjádření nesouhlasu poznali, kdo je vlastně jejich pravý kamarád. Také i při vzájemném soužití se občas vyskytly mráčky, ale jak již je to i v přírodě přišel vítr a opět vysvitlo sluníčko. Tak si to vlastně od dětství pamatuji bylo „bouřno, ale pak se obloha vyčistila“. Je to určitě jejich vzájemnou tolerancí, i když každý z nich má jiné zájmy. Celý život žili ve městě a na důchod se odstěhovali na vesnici do domku po mamčiných rodičích. Mamka je velký zahrádkář jak ji její manžel nazývá naše šafářka, která to všechno vede. Již v lednu všude na oknech klíčí semínka, rostou malé sazeničky, vše si vypěstuje sama. I ve svém věku loni oslavila 80. narozeniny se zase chystá na zahrádce sázet brambory. A její květinová zahrádka před domem je její velkou pýchou, hýří všemi barvami. Přestože zdraví již není nejlepší, stále znovu okopává,vysazuje. Taťka ten je, jak já říkám, spíše městský typ. Strašně mamce pomáhá s prací okolo zahrádky a domku, ale raději píše různé stati, postřehy do novin. Již dlouhá léta sbírá materiály o našich význačných rodácích z okolí sportovcích, malířích, spisovatelích a vydává o nich brožurky. Malé medailonky dává dohromady i o našich hercích a zasílá jim je. Z jejich strany již mnohokrát přišla slova uznání a překvapení. A hlavně taťka je velký filmový amatér, jeho zásluhou vznikl před několika desetiletími ve městě klub filmových amatérů. Dodnes se těší na schůzky s kolegy, účastnil se také řady soutěží. Myslím, že tuhle zálibu přenesl i na nás potomky, alespoň na mne určitě. Neboť fotografie je hezká, ale zachytit pohyb ´je ještě lepší. Ale on například natočil i cestu jedné řeky Ostravice od jejích pramenů až po soutok s Odrou včetně všeho, co kolem ní vytvořili lidé. Pracoval také pro muzeum i ve sportovním dění. Je velkým příznivcem básníka Petra Bezruče, o kterém často přednáší i ve školách nebo při pravidelných schůzkách v Bezručově srubu na Ostravici.

Ani v jejich věku se z rodičů nestali pasivní důchodci. Oba začali působit v Klubu důchodů na vesnici, myslím, že hlavně jejich zásluhou se konají různé večírky, posezení i se scénkami, které si důchodci vymýšlí a hrají. Účastní se plackových hodů, často i zájezdů. Také počítač jim není cizí.

Na mých rodičích hlavně oceňuji to, že oba se vzájemně doplňují, umějí vést hovory, s nimi nikdy zábava nevázne ani ve společnosti cizích lidí, jsou i dobří tanečníci. Kdysi jako dítě si pamatuji, že nevynechali ani jediný ples ve městě. A před rokem na vnukově svatbě jsme jim nechali zahrát sólo jejich mistrovské dílo tango. A kdybyste je viděli, jak jim to šlo! A to bylo taťkovi 83 a mamce 79 let. Pro všechny přítomné různých věkových kategorií to byl velký zážitek. Vše máme samozřejmě zdokumentováno na filmovém záznamu. Jaká bychom to byli rodina filmového amatéra, kdyby u všeho nebyly kamery (a to několikeré).

Jejich velkou láskou bylo také divadlo. Byli pravidelnými návštěvníky ostravských divadelních scén. Rovněž nás děti vedli ke kultuře, umožnili nám vzdělání, ráda vzpomínám, jak o každých prázdninách se někam vyrazilo na dovolenou. Nebyla to sice Mallorka, ale byly to krásně prožité dny v republice, hlavně pak na Slovensku.

I dnes, když taťka oslavil 1. března 85 let a mamce bude 81 v dubnu, jsou to lidé moderní, kteří udržují krok s dobou. Za všechno je máme my, celá nejbližší rodina, rádi. A víte, co je alespoň pro mě nejkrásnější? Když o víkendu pracujeme na zahrádce pod mamčiným vedením (kolikrát již toho mám plné zuby) a z okna domku se ozve vysvobozující hlas našeho taťky: „Káva se podává“. To letí motyčka stranou a jde se na taťkovu kávu, ke které se podává mamčina buchta, neboť naše mamka je výborná kuchařka a její dorty jsou jedna báseň.

Ani se nedá v krátkosti popsat příběh jednoho manželství, vždyť již trvá skoro šedesát let… Přejeme jim všichni, aby ještě nějaký ten rok trvalo.

Dcera Jana Fišerová

Autor: Redakce

18.4.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Obsluha zemních a příbuzných 150 Kč

Obsluha zemních a příbuzných strojů Bagrista. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 150 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : Moravskoslezský kraj, Jedná se o otočný minibagr váhy 4 tuny, Zkušenost v této profesi nutná., Možnost prodloužení na dobu neurčitou., Hlásit se na e - mail thelienek@seznam.cz nebo na telefon 722 912 595 /8,00 - 17,00/, Z : 12.6.2018. Pracoviště: Tomáš helienek, 793 71 Holčovice. Informace: Tomáš Helienek, +420 722 912 595.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Obsluha zemních a příbuzných 24 000 Kč

Obsluha zemních a příbuzných strojů Strojník bagru. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 24000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : Rýmařov, Olomouc, Šumperk, Mohelnice, řidičský průkaz B a C, karta řidiče výhodou, strojnický průkaz, nutná praxe, zodpovědnost, samostatnost, časová flexibilita, chuť pracovat, zemní práce na pásovém bagru popř. traktobagru, , , Po zkušební době možnost zajištění ubytování ve firemním bytě, příspěvek na stravu, odměny., Hlásit se na e - mail : svojanovska@rymstav.cz, Z : 6.2.2018 A : 16.3.2018 A : 2.5.2018, A : 14.6.2018. Pracoviště: Rýmstav cz spol. s r.o., Nerudova, č.p. 1290, 795 01 Rýmařov. Informace: Marcela Svojanovská, +420 604 904 245.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel základní školy 26 020 Kč

Učitelé na 1. stupni základních škol Učitel/ka 1. stupně základní školy. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 26020 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : Andělská Hora 215, Komu se hlásit: , Ing. Radek Peňáz, ředitel školy, tel.: +420 554 737 031, 603 717 216, e-mail: zsandel@gmail.com, , Vlastnosti volného místa, Směnnost: jednosměnný provoz, Pracovněprávní vztah: Plný úvazek, Minimální stupeň vzdělání: vysokoškolský, Doba zaměstnání: , od 1. 9. 2018 na dobu určitou s možností prodloužení smlouvy., Mzdové rozpětí: od 26 020,- Kč/měsíc , Vhodné pro: Absolventy vysokoškolského vzdělání v magisterském studijním programu v oblasti pedagogických věd pro 1. stupeň ZŠ , Poznámka k volnému místu: , , Požadujeme odpovídající pedagogické vzdělání, žádosti s přiloženým životopisem zasílejte na e - mail : zsandel@gmail.com do 30. 6. 2018, , Z : 11.5.2018 A : 8.6.2018. Pracoviště: Základní škola a mateřská škola andělská hora, 793 31 Světlá Hora. Informace: Radek Peňáz, +420 554 737 031,603 717 216.

Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 18 000 Kč

Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva) Zedník. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : Rýmařov, Olomouc, Šumperk, Mohelnice, vyučen v oboru, zodpovědnost, samostatnost, časová flexibilita, chuť pracovat, práce na pozemních stavbách. , Po zkušební době možnost ubytování ve firemním bytě, příspěvek na stravu, odměny., , hlásit se na e - mail : svojanovska@rymstav.cz , Z : 23.5.2016 A : 21.2.2017 A : 23.5.2017, A : 6.2.2017 A : 16.3.2018 A : 2.5.2018, A : 14.6.2018. Pracoviště: Rýmstav cz spol. s r.o., Nerudova, č.p. 1290, 795 01 Rýmařov. Informace: Marcela Svojanovská, +420 604 904 245.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn 20. června 2018

Sloni na špacíru, jak se chová jídlo a hvězdný Ringo Starr: zhlédněte videa dne

Ruská fanynka. Fotbalové MS Rusko 2018
11

Krásná žena z Orientu, Ruska či Uruguaye? Vyberte nejhezčí fanynku skupiny A

Podívejte se, co nabízí zámek Linhartovy v nové sezoně

FOTOGALERIE/ V květnu na zámku v Linhartovech začala turistická sezona 2018. Zámecké prostory nabízí návštěvníkům umění, historii, sběratelské poklady i poučení. 

Masturboval před lidmi u jezera

Poklidné úterní odpoledne u pláže Stříbrného jezera v Opavě se během chvilky změnilo v dějiště nechutností, které si mohl odpustit devětatřicetiletý muž z Bruntálska.

Nejvyšší fotbalová liga má nového partnera. Fortunu. Logo rozpoutá debaty

Marné hledání dlouhodobého partnera skončilo. Nejvyšší fotbalová liga má po letech silného partnera, se kterým se spojí na několik let dopředu: sázkovou kancelář Fortuna. Ta patří finanční skupině Penta, pod kterou spadá i vydavatelství VLM.

Dvě nuly pod Hradem a strašidelná perníková ruina: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v úterý 19. června 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT