VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Manželé Zdeňka a Vilém Vlkovi z Palkovic

Nedá mi to, abych nenapsala příběh jednoho manželství. Je to vlastně manželství mých rodičů, paní Zdeňky a pana Viléma Vlkových. K napsání mě vedlo to, že jsem se při své nynější návštěvě rodičů dozvěděla od otce o soutěži, a také to, že se chtěl do ní zapojit.

18.4.2012
SDÍLEJ:

Svatbu měli manželé Vlkovi 18. října 1952.Foto: archiv manželů Vlkových

Avšak když zjistil, že jednou z výher jsou i večeře a pobyty v luxusních hotelích, ztratil odvahu a obálku, kterou měl připravenou s příspěvkem k odeslání, roztrhal. Neboť oni dva při svém založení (kdyby se náhodou na ně štěstí usmálo) by se v takovém prostředí necítili, ale strašně rádi by strávili den někde na horách v přírodě, což je lákaly Velké Karlovice.

Nuže, začíná vyprávění….

Mí rodiče se poznali na konci čtyřicátých let minulého století a po čtyřleté známosti se v roce 1952 vzali. Celý svůj život spojili s dnes již neexistujícím textilním podnikem Slezan, kde oba pracovali až do odchodu do důchodu a velice těžce nyní nesou (jako určitě i mnoho dalších bývalých pracovníků), že již firma zanikla. Postupně se jim narodily dvě dcery: já a o čtrnáct let mladší sestra. Mají také pět vnoučat a jednoho pravnuka. V letošním roce 18. října by měli spolu oslavit 60. výročí svatby. Jsou to dlouhá léta, která spolu prožili, ale určitě by oba řekli, že jim utekly jako voda.

Nebyly to roky vždy jednoduché, to když za minulého režimu při vyjádření nesouhlasu poznali, kdo je vlastně jejich pravý kamarád. Také i při vzájemném soužití se občas vyskytly mráčky, ale jak již je to i v přírodě přišel vítr a opět vysvitlo sluníčko. Tak si to vlastně od dětství pamatuji bylo „bouřno, ale pak se obloha vyčistila“. Je to určitě jejich vzájemnou tolerancí, i když každý z nich má jiné zájmy. Celý život žili ve městě a na důchod se odstěhovali na vesnici do domku po mamčiných rodičích. Mamka je velký zahrádkář jak ji její manžel nazývá naše šafářka, která to všechno vede. Již v lednu všude na oknech klíčí semínka, rostou malé sazeničky, vše si vypěstuje sama. I ve svém věku loni oslavila 80. narozeniny se zase chystá na zahrádce sázet brambory. A její květinová zahrádka před domem je její velkou pýchou, hýří všemi barvami. Přestože zdraví již není nejlepší, stále znovu okopává,vysazuje. Taťka ten je, jak já říkám, spíše městský typ. Strašně mamce pomáhá s prací okolo zahrádky a domku, ale raději píše různé stati, postřehy do novin. Již dlouhá léta sbírá materiály o našich význačných rodácích z okolí sportovcích, malířích, spisovatelích a vydává o nich brožurky. Malé medailonky dává dohromady i o našich hercích a zasílá jim je. Z jejich strany již mnohokrát přišla slova uznání a překvapení. A hlavně taťka je velký filmový amatér, jeho zásluhou vznikl před několika desetiletími ve městě klub filmových amatérů. Dodnes se těší na schůzky s kolegy, účastnil se také řady soutěží. Myslím, že tuhle zálibu přenesl i na nás potomky, alespoň na mne určitě. Neboť fotografie je hezká, ale zachytit pohyb ´je ještě lepší. Ale on například natočil i cestu jedné řeky Ostravice od jejích pramenů až po soutok s Odrou včetně všeho, co kolem ní vytvořili lidé. Pracoval také pro muzeum i ve sportovním dění. Je velkým příznivcem básníka Petra Bezruče, o kterém často přednáší i ve školách nebo při pravidelných schůzkách v Bezručově srubu na Ostravici.

Ani v jejich věku se z rodičů nestali pasivní důchodci. Oba začali působit v Klubu důchodů na vesnici, myslím, že hlavně jejich zásluhou se konají různé večírky, posezení i se scénkami, které si důchodci vymýšlí a hrají. Účastní se plackových hodů, často i zájezdů. Také počítač jim není cizí.

Na mých rodičích hlavně oceňuji to, že oba se vzájemně doplňují, umějí vést hovory, s nimi nikdy zábava nevázne ani ve společnosti cizích lidí, jsou i dobří tanečníci. Kdysi jako dítě si pamatuji, že nevynechali ani jediný ples ve městě. A před rokem na vnukově svatbě jsme jim nechali zahrát sólo jejich mistrovské dílo tango. A kdybyste je viděli, jak jim to šlo! A to bylo taťkovi 83 a mamce 79 let. Pro všechny přítomné různých věkových kategorií to byl velký zážitek. Vše máme samozřejmě zdokumentováno na filmovém záznamu. Jaká bychom to byli rodina filmového amatéra, kdyby u všeho nebyly kamery (a to několikeré).

Jejich velkou láskou bylo také divadlo. Byli pravidelnými návštěvníky ostravských divadelních scén. Rovněž nás děti vedli ke kultuře, umožnili nám vzdělání, ráda vzpomínám, jak o každých prázdninách se někam vyrazilo na dovolenou. Nebyla to sice Mallorka, ale byly to krásně prožité dny v republice, hlavně pak na Slovensku.

I dnes, když taťka oslavil 1. března 85 let a mamce bude 81 v dubnu, jsou to lidé moderní, kteří udržují krok s dobou. Za všechno je máme my, celá nejbližší rodina, rádi. A víte, co je alespoň pro mě nejkrásnější? Když o víkendu pracujeme na zahrádce pod mamčiným vedením (kolikrát již toho mám plné zuby) a z okna domku se ozve vysvobozující hlas našeho taťky: „Káva se podává“. To letí motyčka stranou a jde se na taťkovu kávu, ke které se podává mamčina buchta, neboť naše mamka je výborná kuchařka a její dorty jsou jedna báseň.

Ani se nedá v krátkosti popsat příběh jednoho manželství, vždyť již trvá skoro šedesát let… Přejeme jim všichni, aby ještě nějaký ten rok trvalo.

Dcera Jana Fišerová

Autor: Redakce

18.4.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Účetní 20 000 Kč

Účetní všeobecní Všeobecná samostatná účetní. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : Bruntál, Požadujeme samostatnou účetní s praxí ve zpracování kompletního účetnictví právnické osoby. Program Pohoda. Náplň:, - Přijaté a vydané faktury, pokladna, banka, sklady, mzdy, personalistika, daně - silniční, DPH, …, - Uzávěrkové operace, komunikace s úřady, - Evidence odpadů, - Běžná administrativa - objednávky, vyřizování emailů, … , Hlásit se na e - mail : Km-kov@email.cz, Z : 13.3.2018. Pracoviště: Km - kov s.r.o. - pracoviště bruntál, Rýmařovská, č.p. 770, 792 01 Bruntál 1. Informace: Renata Klimentová, +420 722 789 603.

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství 14 000 Kč

Pomocní pracovníci v rostlinné výrobě POMOCNÝ PRACOVNÍK, PRACOVNICE V ZEMĚDĚLSKÉ VÝROBĚ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KO: Citronová Libuše Ing., tel.: 602 547 011, e-mail: citronova@vitaminator.cz., ZŠ/SOU nejlépe v oboru zemědělství, zájem o práci v zemědělství, výhodou: svářečský průkaz + ŘP sk. B a T., Pracoviště Sosnová, nástup ihned.. Pracoviště: Vitaminátor s.r.o., 793 12 Horní Benešov. Informace: Libuše Citronová, +420 602 547 011.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Zdravotní sestra 21 300 Kč

Všeobecné sestry s osvědčením Všeobecná zdravotní sestra. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 21300 kč, mzda max. 32700 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : Osoblaha, Klášterní 34, řidičský průkaz skupiny B, práce na počítači World,Exel,flexibilita,empatie,, přihlášky posílejte do 15.04.2018 na adresu: DpS Osoblaha, Klášterní 34, 79399,, nebo na email:suchomel@osoblaha.eu, K přihlášce přiložte:životopis, výpis z rejstříků trestů/ne starší 3 měsíců,motivační dopis, doklad o dosaženém vzdělání. , Příspěvky z FKSP., Z : 20.3.2018. Pracoviště: Domov pro seniory osoblaha, příspěvková organizace, Klášterní, č.p. 34, 793 99 Osoblaha. Informace: Lucie Posltová, +420 554 642 170.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Pracovníci přímé obslužné péče v 13 500 Kč

Pracovníci přímé obslužné péče v oblasti pobytové péče Pracovník v sociálních službách. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: místo výkonu práce : Bruntál, Okružní 16, Kurz pracovníka v sociálních službách výhodou. , Požadujeme trestní bezúhonnost, empatii, , Zaměstnanecké výhody : Příspěvek na stravování, Unišeky FKSP+, Hlásit se na e - mail : skypalova@centrum-pohoda.cz nebo na tel. č. 555 530 825, 739 343 428, popř. osobně na výše uvedené adrese., Z : 9.3.2018. Pracoviště: Centrum sociálních služeb pro seniory pohoda, příspěvková organizace, Okružní, č.p. 1779, 792 01 Bruntál 1. Informace: Oldřiška Skýpalová, +420 555 530 825.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Tisíce bytovek musí upravit antény

Výhra - TIP liga

Soutěž TIP liga je opět tady! Začínáme

Michal Pokorný: Máme za sebou dobrou sezonu, byť jsme na finále nedosáhli

Hokejisté Krnova mají po sezoně. Hodně nahlas klepali na brány finále. Bohužel semifinálovou sérii krajské ligy s Orlovou prohráli, a to s pořádným kopcem smůly.

Biatlonistka Koukalová exkluzivně: Rozchod s týmem byl bolestná zkušenost

Ověnčená sportovními tituly a medailemi vnitřně prožívala trápení. Tolikrát byla první v cíli, ale radost měla jen „biochemickou“. Biatlonistka Gabriela Koukalová v exkluzivním rozhovoru pro časopis Glanc poprvé mluví o skutečných důvodech neúčasti na olympiádě, o úzkostech, depresích, podrývaném sebevědomí a celoživotní urputné snaze dokázat, že něco znamená. Teď prý ale přichází restart.

Matěj Rampula: Ze třetího místa v anketě mám opravdu velkou radost

Na Bruntálsku roste velký střelecký talent. Dřímá v osobě studenta rýmařovského gymnázia Matěje Rampuly, který byl oceněn za své úspěchy z loňského roku.

Města bojují s přemnoženými kočkami

Spor o pomoc opuštěným kočkám v Krnově odstartovala zateplená boudička na Sídlišti pod Cvilínem.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT