Jedna bude obsluhovat skiareál Mosty u Jablunkova a provozovatel pilně pracuje na montáži zařízení. „Věříme, že to stihneme a letos už bude lanovka v provozu,“ řekl Jiří Rucki, vedoucí projektu stavby lanové dráhy. Čtyřsedačková lanovka je dlouhá 600 metrů a nahradí dvě pomy, které obsluhovaly tzv. sokolskou sjezdovku. Při stavbě bylo nutné vyměnit jednu část rozvodů vody pro umělé zasněžování. „Povedlo se to, sjezdovka bude s umělým zasněžováním,“ dodává Rucki z firmy Maflex CZ, která celý skiareál provozuje.

Finišuje se také v Dolní Lomné v areálu Severka. Také tam by už letos v zimě měla lyžaře na svah vyvážet dvousedačková lanovka. „Pokud bude přírodní sníh, měli bychom jezdit, pokud budeme mít všechna povolení a schválení. Umělé zasněžování ale zatím nemáme,“ řekl Radek Boháč z tamního ski areálu.

NA BÍLÉ UŽ ZASNĚŽUJÍ

Ve skiareálu Bílá letos modernizovali zasněžovací systém a sněžná děla už díky mrazivému počasí o víkendu vyzkoušeli. V tamním středisku oficiálně zahájí zimní sezonu v sobotu 8. prosince a chystají pestrý program pro sportovce i celé rodiny. Zatím ale není jisté, jestli se do té doby podaří dostatečně zasněžit sjezdové tratě, byť například loni byl první vlek spuštěn už 3. prosince. Záležet bude na počasí. Základní celodenní skipas v hlavní sezoně vyjde lyžaře v Bílé, stejně jako loni, na 530 korun, k nevýrazným úpravám ceníku došlo v některých jiných tarifech.

Techniku na výrobu sněhu už zkraje týdne otestovali také ve ski areálu Malenovice, kde chtějí s rozsáhlým zasněžováním počkat do větších mrazů. V řadě lyžařských areálů ještě řeší, jaké ceny nastaví, lyžaři by však měli vytáhnout z kapes vesměs stejné sumy jako v loňském roce.

STOP LYŽOVÁNÍ NA PUSTEVNÁCH

Mimo provoz bude v letošní lyžařské sezoně kdysi hodně vyhledávaný lyžařský areál na Pustevnách. Provozovatel Pustevny s. r. o. sjezdovky zasněžovat nebude, pokud  ale bude dostatek sněhu, určitě zprovozní běžkařské trasy.

Ilustrační foto.
Nebezpečné stromy ve Frýdku-Místku půjdou k zemi