Teplé a suché počasí, které loni charakterizovalo podmínky ve značné části republiky, se promítlo i do podnebí na Lysé hoře. Ta se přitom řadí mezi nejdeštivější tuzemská místa.
Loni tam spadlo 88,5 procenta obvyklého množství srážek, situaci přitom kromě červencových bouřek zachraňoval až prosinec, kdy bylo dvaapůlkrát více srážek, než je obvyklé.
„Začátkem měsíce se skupenství střídalo, ale od 8. prosince začalo sněžit, sněhová pokrývka pomalu rostla a na silvestra jsme dokonce naměřili 127 centimetrů,“ uvedl Otakar Šlofar z meteorologické stanice na Lysé hoře.


V pátek ráno bylo na kopci už o čtvrt metru sněhu více. Ve většině měsíců pršelo o polovinu méně než v předchozích letech, například v listopadu byla na Lysé jen desetina běžného množství srážek. Vyplývá to ze zprávy tamní meteorologické stanice.
O DVA STUPNĚ TEPLEJI
Zatímco dlouhodobý teplotní průměr na Lysé hoře činí 2,7 stupně Celsia, loni bylo o dva stupně tepleji. Podle předběžných informací Českého hydrometeorologického ústavu byl loňský rok v tuzemsku nejteplejším rokem zaznamenaným na území České republiky v období od roku 1961, na Lysé hoře však byl o něco málo teplejší ještě rok 2014.

Rtuť teploměru stoupala výše než v předchozích letech také v prosinci, kdy činila průměrná teplota minus čtyři stupně Celsia. Prosincové počasí na Lysé hoře jinak charakterizovala mlha, která se vyskytla ve všech dnech. Slunce tam za celý měsíc svítilo dohromady jen něco přes deset hodin, což není ani pětina obvyklé prosincové délky slunečního svitu.
„Inverzní počasí s výbornou dohledností více než 55 kilometrů bylo pouze dva dny, kdy se na chvíli protrhla mlha,“ doplnil Otakar Šlofar z meteorologické stanice.

Lysá hora v létě:

