Vítěz získá čtvrt milionu korun do obecního rozpočtu a navíc tradiční Rychtářské právo, symbol dobrého vedení obce. Soutěž společně organizují Era a Nadace VIA, mediálním partnerem je Deník.

„Na začátku prvního ročníku jsme si přáli, aby se ze soutěže stala určitá tradice, která bude pomáhat obcím v jejich rozvoji. V uplynulých třech ročnících jsme obdrželi celkem 656 nominací, což je důkaz, že na počátku stál smysluplný nápad. Jsme rádi, že se díky této soutěži dostává kvalitní práci starostek a starostů malých obcí veřejného uznání," říká Lenka Heřmánková, manažerka SME Poštovní spořitelny.

Soutěž je určena starostům obcí do dvou tisíc obyvatel. „Takto malé obce nejsou zatíženy nešvary vysoké politiky, lidé tu nevolí kandidáta číslo XY, ale člověka, kterého opravdu znají. O skvělé práci starostů menších obcí se velmi málo ví, chtěli jsme na ni soutěží Era Starosta roku upozornit. Lokální politika bývá dělána skutečně lidmi pro lidi," doplňuje Kateřina Bláhová, projektová manažerka Nadace VIA.

Nominaci musí podepsat nejméně dvacet lidí trvale nebo přechodně žijících v dané obci. Kromě základních údajů o obci (jméno, velikost) a o starostovi, je potřeba v přihlášce popsat, jak se po dobu starostování přihlášeného změnil život v obci a čím konkrétně k tomu nominovaný přispěl. Podrobné informace jsou k dispozici také na internetových stránkách www.nadacevia.cz nebo www.erasvet.cz/Starostaroku.