Krnovskou redakci čtenáři křesťané upozornili, že masopust se podle náboženských tradic slaví od Tří králů do masopustního úterý, ale rozhodne ne na popeleční středu. Ta už je vyhrazena půstu, tichu bez hudby a askezi.

„Jsme rádi, že masopustní průvod pořádaný ve spolupráci s krnovskými školními družinami rozvířil debatu o původu této tradiční lidové veselice.

Naším záměrem není znovuzavádět křesťanskou tradici, která je navíc živá, o čemž svědčí i množství akcí pořádaných v průběhu posledního víkendu a zařazení českého masopustu na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO.

Chceme uspořádat akci pro děti, která bude vyvrcholením jejich vzdělávacích aktivit ve školních družinách, kde se o původu i významu masopustu dozvědí a formou karnevalového reje s doprovodným programem si zpestří předjarní období.

„Termín akce vyplynul z časových možností jednotlivých účastníků. S ohledem na fakt, že masopust byl vždy svátkem na pomezí křesťanských a pohanských tradic, omlouváme se tímto všem, kterým naše malá oslava luperkálií pokazila první den půstu,“ uvedli organizátoři pro Deník.

Vystoupení opavského divadla Gafa zpestřilo krnovský masopust  

„My chceme jaro!“ skandovaly ve středu odpoledne na krnovském náměstí děti, které se přišly po masopustním průvodu podívat na pohádku divadla Gafa.

Opavští divadelníci tak trošku spojili masopust s vyháněním zimy.

„Ale já chci, abyste mě měli rádi,“ plakala na jevišti Paní Zima. „Však my tě Zimo máme rádi, můžeš přijít zase za rok,“ uklidňovaly ji další postavy pohádky.

Lidé se choulili do kabátů. Z nebe padal mokrý sníh. Děti pod jevištěm dostaly pro radost bonbonky, aby si osladily zimní dny. Přece jen do prvního jarního dne je ještě daleko.

Opavské divadlo Gafa přijede do Krnova opět v neděli 18. února. V Městském divadle Krnov zahrají od 15 hodin pohádku Pejsek a kočička.