Lokalit se například nebude týkat rozvolňování opatření, které je naplánováno od pondělí.

„Včera skokově vzrostl počet nakažených covid-19. Většina přibyla v již zasažených oblastech Karviná a Frýdek-Místek,“ uvedl Vojtěch na twitteru. 


„Zasažených oblastí se nebude týkat vlna rozvolnění od 22. 6., budou omezeny návštěvy ve zdravotnických a sociálních zařízeních a znovu zavedeme povinné testování všech zaměstnanců sociálních služeb i přijímaných pacientů,“ vyjmenoval ministr.

„Pokud by se jednalo o rostoucí trend, okamžitě přijmeme další nezbytná opatření. Děláme v tuto chvíli vše pro to, aby zůstala situace i nadále plošně pod kontrolou,“ dodal.

Nové případy

V Moravskoslezském kraji se totiž objevilo nové ohnisko nákazy Covid-19. Onemocněli klienti i zaměstnanci Domova pro seniory Důstojnost v Nýdku.  

Nedobrou zprávu zveřejnil na svém facebookovém účtu náměstek hejtmana pro sociální oblast Jiří Navrátil. Podle jeho informací v zařízení onemocnělo 29 klientů a 5 zaměstnanců a čísla ještě nejsou konečná vzhledem k dalšímu testování.

Informaci o nákaze následně potvrdil také samotný domov pro seniory.

„Bohužel se nám v Moravskoslezském kraji objevilo nové ohnisko nákazy. Musím oznámit, že je mi velmi líto toho, že se tato nákaza potvrdila u klientů jednoho soukromého Domova pro seniory a Domova se zvláštním režimem v okrese Frýdek-Místek,“ zveřejnil Jiří Navrátil na facebooku s tím, že začíná trasování a laboratoře budou zpracovávat další vzorky.

Hygienická opatření

Domov pro seniory Důstojnost také potvrdil výskyt koronaviru v zařízení a vydal stanovisko k nově vzniklé situaci a prosí rodinné příslušníky o shovívavost a trpělivost. Sociální pracovnice se budou snažit všechny postupně informovat. Domov je ve spojení s hygienickou stanicí, která koordinuje zavedená režimová opatření proti šíření koronaviru.

„Chápeme vaši nelehkou situaci, kdy se bojíte o své blízké. Přesto vás chceme poprosit, aby jste pro komunikaci upřednostnili mailovou poštu a až v další řadě telefony. Pro získání informací o výsledku testu u jednotlivých klientů se prosím obracejte na sociální pracovnice. Pro získání informací o zdravotním stavu pozitivních klientů se obracejte na vrchní sestru. Na došlé maily se budeme snažit odpovědět co nejrychleji,“ uvádí vedení domova. Domov potřebuje čas a prostor pro řešení vzniklé situace.

Chybí jednorázové pláště

V současné chvíli má domov potřebné ochranné pomůcky, ale zásoby se tenčí. Chybí jim hlavně jednorázové pláště, které nejdou nikde na trhu sehnat. Proto prosí o sounáležitost, ze strany veřejnosti a poptávají kontakt na firmu, která pláště vyrábí nebo dodává.

Na vzniklou situaci flexibilně reagoval magistrát města Třince a obnovil preventivní zákaz návštěv také v Domově Sosna a Domově Nýdek.

„Vzhledem k situaci v soukromém domově důchodců Důstojnost v Nýdku, kde se vyskytla nákaza koronavirem, preventivně vyhlašujeme zákaz návštěv v našich zařízeních pro seniory, které jsou zřizovány městem Třinec. Jedná se o Domov Nýdek a Domov Sosna,“ uvedla Šárka Szlaurová, mluvčí magistrátu. Zákaz by měl platit pouze po nezbytnou dobu a situace se bude permanentně sledovat a vyhodnocovat ve spolupráci s vedením města a Krajskou hygienickou stanicí Frýdek-Místek.

„Omlouváme se všem přátelům a blízkým našich uživatelů, ale s ohledem na nepříznivý vývoj epidemiologické situace musíme opětovně vyhlásit zákaz návštěv. Nechceme bránit vzájemnému setkávání rodin, ale naším cílem je zajistit maximální ochranu našich seniorů,“ uvedl Pavel Pezda, ředitel Sociálních služeb města Třince s tím, že děkuje za pochopení veřejnosti.