Rozlehlý areál bývalé celnice v Bílém Potoku nabízí k prodeji město Javorník.

„Získali jsme danajský dar, o který jsme se deset let starali. Areál se nachází se na odlehlém místě, pro město je to nepotřebný majetek. Pokud by o něj byl zájem, rádi bychom ho prodali a peníze investovali do majetku města,“ řekl starosta Javorníku Jiří Jura.

Město areál nabízí k prodeji i s nájemcem, který zde provozuje motokáry. Zastupitelé jako minimální stanovili nabídku ve výši deset milionů korun.

V Mikulovicích na to vyzráli

V Mikulovicích už mají problematiku přechodu vyřešenou.

„Před deseti lety ho koupila místní firma. Protože jsme jí ho ale nemohli prodat, platila nájem a předplácela si cenu té budovy. Nyní desetiletá lhůta končí, firma má zaplaceno a přejde to do jejího vlastnictví,“ sdělil starosta Mikulovic Roman Šťastný.

Ve Zlatých Horách jsou v klidu

Naopak Zlaté Hory se k prodeji bývalé celnice na kopci nad městem nechystají.

„Celnici se nám podařilo pronajmout. Nájemce ji využívá k drobným řemeslným pracem. Nájem je slušný, o prodeji tak zatím neuvažujeme,“ zdůvodnil starosta Milan Rác.

Hraniční přechody na Jesenicku získaly přilehlé obce a města v roce 2009 zdarma od státu. Celnice ztratily význam v prosinci 2007, kdy Česká republika vstoupila do Schengenského prostoru.