„Skončili jsme, lokalitu předali,“ říká Martin Chyba jako vedoucí projektu firmy AVE CZ Odpadové hospodářství na čištění lagun a likvidaci takzvaných nadbilančních kalů. Odpadů z výroby v rafinérii, regenerací použitých mazacích olejů a kdoví čeho ještě je tady svého času celkem 91 562 tun.

„Teď už nic, v lagunách stojí jen dešťová voda,“ uvádí Chyba s tím, že slib „vymístění“ kalů z Ostravy do konce tohoto roku plní ještě s předstihem. Byť v létě končí provoz tlakové plynárny Vřesová, kde se tento toxický materiál spaluje. AVE CZ nachází nového partnera v Německu, rovněž s licencí pálit kaly.

Ostravské laguny. Ilustrační foto.
Monitorování lagun v Ostravě skončilo

Státní podnik DIAMO coby správce tohoto areálu i radnice Ostravy považují vyprázdnění lagun za mimořádně dobrou zprávu – je pryč zdroj zápachu obtěžujícího obyvatele okolí! Snad pouze za teplých letních dní, kdy se do míst po uskladňování odpadů opře sluníčko, by prý mohly být znovu „trošku cítit“…

Odstraňování jedné z největších ekologických zátěží ve městě ale zdaleka nekončí. Ukládání jedovatých svinstev se totiž podepisuje na zdejší zemině i spodních vodách. „Obojí je kontaminované,“ líčí Petr Kříž, ředitel odštěpného závodu ODRA s.p. DIAMO. O sanaci půdy se má starat ministerstvo financí.

Ostravské laguny. Ilustrační foto.
Laguny Ostramo: okolo čištění jedovaté půdy začíná být dusno!

DIAMO čerpáním udržuje sníženou hladinu spodních vod a také je v provoze hned u vyprázdněných lagun čistí, ročně až čtyřiadvacet tisíc kubíků. Vedle je konstrukce nikdy nespuštěné linky budované kdysi na úpravy samotných kalů. „Možná se bude hodit při sanaci,“ míní Ludvík Kašpar, ředitel s.p. DIAMO.

Na jaře čeká Laguny Ostramo geologický průzkum s vrty k ověření stavu zeminy a pak se teprve vypracují projekty na obnovu lokality, kde to stále vypadá jako „po výbuchu“. „Na lagunu R3 dáme fólii k omezení průsaků znečištění do podzemních vod a snížení vytížení naší čističky vod,“ poznamenává Kašpar.

Laguny Ostramo (AVE), 5. ledna 2019 v Ostravě.
Konec zápachu z lagun? Kaly z Ostrama zavápnili, hlinka prý cítit nebude!

I náměstkyně ostravského primátora Kateřina Šebestová připouští, že práce je na tomto území na roky. Vždyť úložiště odpadů z fabrik – mj. Zachema, Ostramo, Petrolejka – tady má asi stoletou historii! Paradoxně, původními názvy jam po pískovně sloužících poté jako laguny R0 a R1 jsou Tůně jasu a Tůně klidu.