Americký kosmický let Apollo 11 splnil svou misi před padesáti lety. Na povrch měsíce vstoupil jako první člověk velitel posádky Neil Armstrong, doprovázel jej Edwin „Buzz“ Aldrin a Michael Collins, jenž ale zůstal na palubně vesmírné lodi.

Událost to byla veliká, sledoval ji celý svět. Dokonce i Jiří Otlík z Kravař, bylo mu tehdy 27 let.

David Koller.
TIP Deníku: Hlavní hvězdou kobeřického odpustu bude David Koller

„Věděl jsem o tom, protože to všude hlásili. Nešel jsem spát, na živý přenos kosmonautů jsem čekal do tří ráno u televize,“ popisoval s nadšením a dodal, že vše bylo možné jen díky televizoru Tesla 4118U „Oliver“ a pořádné anténě, kterou si sám vyráběl.

Celou akci se mu podařilo také zaznamenat na fotografii.

„Načasovat to ale nebylo nic jednoduchého, šlo o vteřiny. Naštěstí jsem měl velice kvalitní fotoaparát Exakta,“ pokračoval s tím, že jej má dodnes.

Holba Rock na grilu v Opavě.
OBRAZEM: Kylešovicemi se prohnala pořádná rocková smršť

Fotografie, kterou pořídil, je unikátní. Podle Jiřího Otlíka jde o jediný takto zachycený snímek. „Nikdy a nikde jsem podobný obrázek ještě neviděl. Ve „vajíčku“ je americký prezident Richard Nixon, který byl v telefonickém spojení s vesmírnou posádkou.

Říká, že pozorovat přistání bylo neskutečné. „Vůbec, že to bylo možné uskutečnit a vidět, jak loď letěla, pak se kus tělesa odtrhl a přistál,“ rozplýval se nad vzpomínkou Jiří Otlík.

Kroužky pořádají hlavně pro děti předškolního a mladšího školního věku.
Rozpohybujte své děti, radí mladí trenéři z Opavska