Stručně a výstižně! 

Jednou z nich je i netradiční seriál minirozhovorů, jehož druhý díl vám přinášíme právě dnes. 

STRUČNÉ A VÝSTIŽNÉ.

Takové odpovědi na otázky Deníku jsme chtěli získat od lídrů stran, které se ucházejí o hlasy voličů ve volbách v Moravskoslezském kraji, jež se uskuteční 7. a 8. října.

Dokáží jasně pojmenovat plusy a mínusy tohoto regionu i to, jaké by byly jejich cíle v případě úspěchu ve volbách?

Na to lídři museli reagovat bez plamenných projevů a nekonečných vyjádření, omezeni totiž byli délkou odpovědi 160 znaků, jako má například jedna klasická SMS zpráva.

Dnes vám v druhém díle přinášíme odpovědi Liany Janáčkové a Lukáše Curyla:


Liana Janáčková.Zdroj: Deník/Pavel SonnekLIANA JANÁČKOVÁ (NEZÁVISLÍ):

„Zastupitelé musí táhnout za jeden provaz"

Co se podle vás v uplynulých letech v našem kraji nejvíce zlepšilo?
Zvýšilo se financování rozvojových aktivit obcí a měst, za což Nezávislí velmi bojovali. Významné jsou i investice do majetku kraje a dopravní infrastruktury.

Co naopak považujete stále za nejbolestivější problém tohoto regionu?
Bezpečnost – musíme zastavit rozšiřování ubytoven a zvyšování počtu nepřizpůsobivých. Zaměstnanost – kraj musí pomoci lidem v zajištění pracovních příležitostí.

Kdybyste byla v příštím období hejtmankou, kterou věc byste si vzala jako stěžejní k řešení?
Nejprve bych řešila krizi hornictví a průmyslu. Musíme být připraveni pomoci nejen zaměstnancům OKD, ale i firmám, které jsou na OKD dodavatelsky napojené.

Jak udržet mladé lidi v kraji?
Kraj se pro ně musí stát více atraktivní, nejen z hlediska pracovních příležitostí, ale i osobního vyžití. Podporuji startovací byty pro mladé pracující rodiny.

S kým byste si vy a vaše strana dokázali představit koalici na kraji a kým nikoliv?
S tím, komu občané dají důvěru a pošlou ho do zastupitelstva. Nezávislí nebudou předem bourat mosty, zastupitelé musí táhnout za jeden provaz ve prospěch kraje.

Billboardy jsou plné slibů a sloganů. Jaký je ale váš osobní slogan, za kterým si stojíte?
Mým sloganem už několik let je: Říkám, co si myslím a za tím si stojím. I když se to některým možná zdá politicky málo korektní. Je třeba jasně říct svůj názor.

Co byste vzkázala před volbami čtenářům Deníku?
Nezávislí dělají politiku pro normální lidi. Máme své zástupce ve vedení mnoha radnic, které fungují, dokážeme vést i náš kraj. Naši práci znáte, volte 68.

Lukáš Curylo.Zdroj: Deník/Pavel SonnekLUKÁŠ CURYLO (KDU-ČSL):

„Co slíbím, musím také splnit"

Co se podle vás v uplynulých letech v našem kraji nejvíce zlepšilo?
Úroveň i kvalita sociálních a zdravotních služeb. Podařilo se také zlepšit dopravní infrastrukturu a rozšířit počet ekologičtějších autobusu na CNG.

Co naopak považujete stále za nejbolestivější problém tohoto regionu?
Životní prostředí, nezaměstnanost, infrastrukturu a bezpečnost. Malou podporu rodin s dětmi i seniorů. A jako důsledek celkové vylidňování našeho kraje.

Kdybyste byl v příštím období hejtmanem, kterou věc byste si vzal jako stěžejní k řešení?
Řešil bych důsledky útlumu hornictví a nestability trhu v hutnictví. Stěžejní bude příchod nových investorů s vysokou přidanou hodnotou a kvalita školství.

Jak udržet mladé lidi v kraji?
Nabídnout jim perspektivní a dobře placenou práci. Zlepšit životní prostředí i oblast služeb např. školství a volnočasové aktivity. Nabídnout dostupné bydlení.

S kým byste si vy a vaše strana dokázali představit koalici na kraji a kým nikoliv?
S každou politickou stranou, které není postavena na levicovém či pravicovém extremismu a se kterou bychom našli nejvíce průniků z našeho programu.

Billboardy jsou plné slibů a sloganů. Jaký je ale váš osobní slogan, za kterým si stojíte?
„Skutky jsou více než slova." Často politici slibují nesplnitelné, lidé jim uvěří a pak jsou z toho zklamaní. Co slíbím, musím také splnit.

Co byste vzkázal před volbami čtenářům Deníku?
Ať při výběru politických stran ve volbách používají zdravý rozum a nenechají se zmanipulovat planými sliby.Ve čtvrtek (ve středu kvůli svátku noviny nevycházejí - pozn. red.) najdete v Deníku rozhovory s Jakubem Unuckou a Ivo Vondrákem. Představitelé současné koalice – Miroslav Novák a Josef Babka – pak dostanou svůj prostor v pátečním vydání.