Cena je většinou nižší (při lukrativních akcích však může být i podstatně vyšší) než je skutečná hodnota. Dotyční nejčastěji tvrdí, že v době konání akce musejí odcestovat, takže se jí nemohou zúčastnit. Používají i další výmluvy. Lístky vesměs dodávají přes internet v elektronické podobě.

Jen ten první

Finta je poměrně jednoduchá. Vstupenka je sice platná, nepoctivec ji ale postupně přepošle hned několika lidem, kteří mu zaplatili. Dovnitř se ale dostane jen ten první. U ostatních při průchodu turnikety a kontrole vyjde najevo, že lístek není platný.

Návštěvníkům tak zůstanou jen oči pro pláč. Vybíjet si vztek na pořadatelích nemá smysl. Oni jsou v tom naprosto nevinně. (Ne)vstupenku lze od podvodníků koupit i přímo před místem konání akce. Pořadatelé proto vybízejí k maximální obezřetnosti.

Hokejové zklamání

Že jde o aktuální problém, se potvrzuje na současném hokejovém mistrovství světa konaném v Ostravě a v Praze. Již stovky lidí se po předložení neplatných lístků na vysněný zápas nedostaly. Ve skutečnosti jich ale může být podstatně více. Mnozí totiž nic neoznámí. Jsou přesvědčeni, že podvodníky se stejně nepodaří dopadnout.

Colours of Ostrava

Případ z Ostravy, kterým se v těchto dnech zabýval zdejší okresní soud, však ukazuje, že odhalení je možné. Jde o podvodníka, který kšeftoval s lístky na známý festival Colours of Ostrava. Čtyřdenní vstupenka na loňský ročník stála 3790 korun, v předprodeji na e-shopu se dala pořídit i za 3290 korun.

Dvacetiletý mladík ji přes internet nabízel většinou za 2500 korun. Zájemci po zaplacení obdrželi elektronickou poštou lístek. Někteří si jich objednali i více. Při vstupu ale zažili šok. Dozvěděli se totiž, že lístky jsou neplatné. Kolik důvěřivců muž napálil, není jasné.

Soud trestal

Cestu na policii a následný výslech „obětovalo“ čtrnáct z nich. Mladík je celkem připravil o více než 72 tisíc korun. Při následném vyšetřování se podvodníka podařilo najít a obvinit. Následovala obžaloba a soud. Ten v těchto dnech formou trestního příkazu uznal muže vinným z podvodu a uložil mu peněžitý trest ve výši 35 tisíc korun. Musí také všem napáleným uhradit vzniklou škodu. Jelikož obžalovaný ani státní zástupce proti verdiktu nepodali v zákonné lhůtě takzvaný odpor, je rozhodnutí Okresního soudu v Ostravě pravomocné.