Jan Matúš z Lichnova, člen výboru tohoto klubu, pro Deník potvrdil, že sedmdesáté výročí vzniku Horské služby Beskydy vedou v patrnosti. Uvedl, že na letošního 12. prosince byly naplánované prověrky členů Horské služby v Malenovicích a při nich mělo dojít na vzpomínkovou oslavu tohoto výročí.

Starosta Čeladné Pavol Lukša.
Čeladná, krásná podhorská obec s přírodou a dobrými lidmi, říká starosta Lukša

„Vzhledem k tomu, že se zhoršily podmínky v souvislosti s covidem, ustoupilo se od této akce s tím, že by se mohla uskutečnit na jaře příštího roku. My v klubu chceme k té příležitosti udělat nějaký panel ze starých fotografií, nachystáme nějaké oblečení a další věci, abychom připomněli, jak to bylo kdysi,“ řekl Jan Matúš a upřesnil, že klub má osmatřicet členů, kteří se na setkání v Lichnově shodli, že by rádi pokračovali v činnosti i po nečekaném odchodu předsedy klubu Zbyňka Tomečka, jenž letos počátkem června zemřel.

„Podle okrsků, jak byly kdysi, například Gruň, Jablunkov nebo my, Pustevny, pořádáme jednou za rok s manželkami společenskou akci s návštěvou přírody. Myslím, že chlapi, kteří dnes mají pětasedmdesát, osmdesát roků, jsou rádi, že se ještě můžou takto sejít,“ podotkl Jan Matúš.

Mirai Navrátil, frontman aktuálně nejposlouchanější české formace
Mirai Navrátil: Věřím, že jsme skvělá kapela. A ještě chvilku budeme

„Tady to kdysi patřilo pod Horskou službu Krkonoše a bylo to jako pobočka Beskydy, než se to osamostatnilo. Všichni to dělali proto, že je to bavilo. Dávali do toho svoji výzbroj a další materiál a hlavně velké nadšení,“ doplnil Jan Matúš a připomněl, že poslední ze zakladatelů Horské služby Beskydy Jaroslav Uhlář, zemřel v loňském roce.

Když byla v roce 2001 oslava padesátého výročí založení Horské služby Beskydy v chatě Libušín na Pustevnách, tehdy šestasedmdesátiletý Jaroslav Uhlář, poslední žijící z pětice zakladatelů, redakci povyprávěl, jak to začalo.

„Byla tady velká návštěvnost lyžařů, tak jsme si pozvali náčelníka horské služby z Krkonoš a 21. listopadu 1951 jsme mu podáním ruky v budově frenštátského Sokola slíbili, že založíme horskou službu,“ vzpomínal Jaroslav Uhlář a dodal, že začátky byly hodně těžké.

„Měli jsme jen dva sněžné čluny a kanadské sáně. Jinak nic. A hlavně jsme chránili lidi před horami. Dnes spíše musí být hory chráněné před lidmi,“ poznamenal tehdy Jaroslav Uhlář.