Heřmanický odval nedaleko místní věznice zhruba třicet let prohořívá. Aby se zabránilo šíření ohně do okolí, byla vykopána jáma o délce stovek metrů a široká desítky metrů, která měla být bariérou.

S bezmála 600 tisíci tunami nelegálního odpadu, který se tam podle informací Seznam Zpráv navážel několik let, však naopak hrozí katastrofa. Z druhé strany jámy se totiž nachází chemická skládka. Státní podnik Diamo na odtěžení části hlušiny a zasypání jámy podepsal smlouvu se společností Ridera Bohemia.

Na největší ostravské haldě Heřmanice testují využití tepla z prohořívající haldy, 17. října 2023, Ostrava.
Využití tepla z haldy v Ostravě? Odborníci testují, zda je to možné

Že je v jámě zcela odlišný obsah, než stálo ve smlouvách, zjistila loni v létě kontrola z ministerstva průmyslu a obchodu. Případ tak už také déle než půl roku vyšetřuje ostravská kriminálka. U výslechu už byli oba bývalí ředitelé Diama – Josef Havelka, který s Riderou smlouvu o uskladnění před zhruba deseti lety podepisoval, i jeho nástupce Pavel Kříž. Také čelní představitelé Ridery Bohemia. Všichni však s policií, až do konce vyšetřování, podepsali dohodu o mlčenlivosti.

Vše k tématu Kauza Haldy Heřmanice najdete zde.

Současný šéf Diama Rostislav Dudáš Seznam Zprávám řekl, že možné pochybení na straně Diama v minulosti nevylučuje. Bylo to však právě Diamo, kdo podal trestní oznámení. Oficiálně na neznámého pachatele, pod kterým se však má skrývat Ridera Bohemia.

Srovnání prostoru mezi ulicemi Úprkova a Rovná v letech 2022 a 2023.
VIDEO: Bývalá děsivá černá skládka v Ostravě opět lákala. Zasáhli strážníci

„Realitou je, že společnost Ridera pravděpodobně zneužívala důvěry ze strany oznamovatele (Diama) s tím, že sama sebe obohacovala (bez řádné, byť jinak nákladné likvidace), ukládala do pozemků na odvale v Heřmanicích,“ píše se podle Seznam Zpráv v trestním oznámení.

Podle Diama tak Ridera mohla vydělat, respektive ušetřit stovky milionů korun tím, že odpad neukládala na oficiální zpoplatněné skládce. Státní podnik má nyní zpracovávat znalecký posudek, jestli odpad z jámy může přenést oheň z odvalu i do nedaleké skládky chemických kalů. „Ridera Bohemia už policii dodala vlastní posudek, podle nějž toto nebezpečí nehrozí,“ stojí ve zjištění Seznam Zpráv.

Zdroj: Deník/Kateřina Součková