„Důvodem potrestání bylo i nepozdravení sousedky. Matka byla v takovém amoku, že mě ve vaně zmlátila, že jsem měl modřiny po celém těle,“ stojí na zdi jako memento jedna ze vzpomínek autora iniciativy. Graffiti je jejím prvním takovým projevem na veřejnosti.

„Jako otec dvou dětí vím, že bývá mnohdy těžké být vědomý rodič, ale je to ta nejodpovědnější i nejkrásnější role, jakou zde můžeme prožít. Vím jak jsou děti křehké bytosti, a jak je mnohdy zraňujeme fyzicky, ale i psychicky. Proto jsem se zapojil,“ líčí Nikola Vavrous.

Klíště - ilustrační foto
Klíšťata nakazila další lidi

Ten je umělcem tvořícím pod pseudonymem Khoma, a jelikož věří v poselství iniciativy Bytustky.cz, umisťuje graffiti na místo, jež má pronajaté od obvodu Nová Ves. „Malbu jsem dělal přibližně týden. Její předlohu vytvořil ilustrátor Jan Augusta,“ vysvětluje Vavrous.

Reakce veřejnosti jsou podle něj i autora iniciativy úžasné. „Lidé píší, vyjadřují podporu a souhlas, také diskutujeme o tom, kde je hranice a co je vlastně týrání,“ tvrdí Vavrous s tím, že další malby na toto téma chtějí zrealizovat v Havířově, Karviné, Praze či Brně.

Lékařská fakulta. Ilustrační foto.
Tripartita kraje stojí za Lékařskou fakultou v Ostravě

Smyslem projektu je „rozdmýchávat celospolečenskou debatu nad problematikou týrání dětí“. Mají k tomu dopomáhat i texty lidí, kteří ho zažili. „Postrádáme prevenční programy a rozsáhlou kampaň o devastujícím vlivu těchto činů na život a vývoj dítěte,“ uvádí autor.

„Pokud by kdokoliv rád Bytůstku podpořil, a poskytl volnou plochu, na níž můžeme tvořit, budeme samozřejmě rádi,“ dodává umělec. S ním se dá spojit na www.khoma.cz či facebooku @khoma.cz, na iniciativu proti bití dětí jsou kontakty na portále www.bytustka.cz.

Hasiči pavouka odchytili do sudu.
Jedovatý sklípkan vyděsil nájemníky

10 000 kelímků Lince bezpečí
Letošní festival Colours of Ostrava přidal ke své výjimečnosti další rozměr navíc. A to neomezené nadšení při darování zálohovaných kelímků od nápojů ve stánku Linky bezpečí pomáhají také dětem v nouzi. „Pravidla byla jednoduchá, buď mohl návštěvník kelímek za dvacet korun vrátit a vybrat si zpět své peníze, anebo ho dát nám,“ popsala její ředitelka Soňa Petrášková s tím, že výtěžek použijí na provoz. „Tajně jsme si přáli, ať se vybere alespoň tři tisíce kelímků, výsledek však byl neuvěřitelných více než deset tisíc. Jen těžko se hledají slova poděkování,“ vzkázala Regina Jandová, mluvčí Linky bezpečí.

Vandaly oblíbená zastávka v Přívoze.
Skla na zastávce nevydržela, plechy snad útokům odolají