"Naše město do soutěže "Cena za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací (MPR) a městských památkových zón (MPZ) České republiky" přihlásilo regeneraci své městské památkové zóny s tím, že v loňském roce mimo jiné opravilo část fasády jedné z dominant města, kostela svatého Martina. Cenou za vítězství v krajském kole je mimořádný finanční příspěvek určený na obnovu památek ve výši 100 tisíc korun," uvedla tisková mluvčí Frenštátu pod Radhoštěm Iva Vašendová.

Zoo Ostrava je nadále dle nařízení vlády uzavřená, 6. února 2021 v Ostravě. Vydra malá.
VIDEO: Podívejte se, jak zvládají zvířata dobu covidovou. Podpořte zoo v Ostravě

Město tak postupuje do celorepublikového kola soutěže, které se uskuteční v dubnu letošního roku v Praze u příležitosti Mezinárodního dne památek a historických sídel.

Návštěva komise

Na začátku roku navštívila Frenštát pod Radhoštěm tříčlenná hodnotící komise složená se zástupců Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska, Ministerstva pro místní rozvoj a Národního památkového ústavu.

Zdroj: Youtube

„Komisi jsme představili historii města, prohlédla si také celou městskou památkovou zónu a samotnou budovu kostela sv. Martina, " sdělila Jindřiška Luchesi z odboru výstavby a územního plánování MěÚ Frenštát pod Radhoštěm. Hodnotící komise vždy posuzuje jednotlivé kulturní památky a objekty v MPZ, ale hodnotí i další aspekty jako je péče o obyvatele, veřejná prostranství, městský mobiliář, veřejnou zeleň, životní prostředí, kulturně společenský život ve městě a podstatný je také finanční podíl města na obnově památkových objektů.

Beskydský pivovárek. 6. února 2021 v Ostravici.
ODEMYKÁME: Pojďte navštívit Beskydský pivovárek v Ostravici. Brzy bude slavit

„Body v hodnocení jsme získali také za přístup k regulaci reklamy na území MPZ, koncepční přípravu regenerace a existenci dotačního programu na opravy objektů, které nejsou památkami a nachází se v městské památkové zóně,“ doplnila Jindřiška Luchesi.

Kostel sv. Martina

V roce 2020 se město Frenštát podílelo na opravě fasády lodi kostela sv. Martina. Jednalo se o první etapu z plánované celkové obnovy kostela. Náklady na tuto etapu dosáhly výše 2 710 tisíc korun. Město ze svého rozpočtu poskytlo částku 271 tisíc korun, dotace z Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón činila 1 355 tisíc korun a zbytek uhradil vlastník objektu římskokatolická církev.

Běžkaři na Beskydské magistrále.
Problémy v Beskydech: Pěší turisté nám rozdupávají stopy, stěžují si dál běžkaři

„Při obnově kulturní památky byl restaurován kamenný pískovcový portál na jižní boční straně kaple a zároveň byl objeven další kamenný portál na severní boční straně kaple. Ten by měl být spolu s dalším objeveným prvkem, profilovaným ostěním okna v sakristii, restaurován v další etapě obnovy kostela sv. Martina, upřesnila Jindřiška Luchesi.

Cena za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace je vyhlašována od roku 1995 Ministerstvem kultury, Ministerstvem pro místní rozvoj a Sdružením historických sídel Čech, Moravy a Slezska.