Zkušenosti s „masově" sbíranými plodinami má například sedmatřicetiletá Jana Orságová. „Mám známého, od kterého bereme borůvky. Vychází to asi na osmdesát až devadesát korun za litr," popsala. Důvod je podle ní prostý. „Sbírat se mi prostě nechce, nemám na to nervy," dodala.

V loňském roce se podle organizace PEFC ČR, která dohlíží na trvale udržitelné hospodářství v lesích, pohybovaly výkupní ceny hub v řádech stokorun. V závislosti na druhu inkasovali prodejci od třiceti do sedmi set korun za kilogram. Za minulý rok Češi rovněž obrali lesní plody v hodnotě zhruba šest miliard korun. Část přitom zpeněžili.

Přibývající počet komerčních houbařů a sběračů podle výkonného ředitele PEFC Stanislava Slaniny jednoznačně narůstá. „Nechceme se dostat na úroveň Ruska nebo Polska, kde komerční houbaři drancují lesy. Takový vývoj je nebezpečný a může ohrozit české ekosystémy," zmínil.

Zároveň upozornil na to, že zákon dovoluje sbírat lesní plodiny pouze pro vlastní potřebu. „Pokud člověk nasbírá plody a houby na území lesa, který mu nepatří, neměl by je dále prodávat," dodal Slanina.

Část vykoupených hub podle organizace zpracuje český potravinářský průmysl. Většina však míří na jih Evropy, především do Itálie.

S řáděním ziskuchtivých sběračů se již setkal ředitel společnosti Městské lesy Valašské Meziříčí Marek Netolička. „Bylo to ještě za mého působení v Rožnově pod Radhoštěm. Jsou tam totiž velké plochy borůvčí, kam jezdili česači i s hřebeny," zavzpomínal.

Na Meziříčsku registruje spíše rekreační návštěvníky než profesionální sběrače. Uhlídat les však podle něj není možné. „Na současnou výměru připadají dva hajní. Museli by hlídat od rána do večera," řekl Netolička. Hajní by podle něj mohli hlídat na jednom konci a na druhý by mezitím mohlo přijet auto plné česačů. „Je to problematické," zhodnotil.

Lesy kolem Vsetína komerční česači a houbaři nevyhledávají. „V sezoně se nájezdy sběračů poznají podle množství aut před závorami lesa v Semetíně. Letos houby bohudík nerostou," popsal s úsměvem Stanislav Gajdošík z Městských lesů Vsetín. Vyhlásit zákaz vstupu do lesa je podle něj nereálné. „Přesto potkávám jen obyčejné lidi. Nemají obrovské přepravky, ale jen košíky," doplnil.

Letošní sezona odradila také sběrače na Rožnovsku. „Hub bylo málo, borůvky letos taky moc nerostly. Nájezdy se nekonaly vůbec," nastínil ředitel Městských lesů Rožnov pod Radhoštěm Josef Fojtášek.

Podle něj nebylo po komerčních nájezdnících ani památky také předešlé roky. „Lidé do lesa chodí s maximálně pětilitrovými kyblíčky," podotkl.