Vzhůru do industriálu! Přesně to mě napadá, když vystupuji z automobilu na parkovišti u Klubu Hlubina v Dolní oblasti Vítkovice a mířím mezi železná, rzí pokrytá obří monstra. Míjím stavby z červených cihel, vysloužilou betonovou kotelnu a dostávám se do centra bývalého dění. S obdivem hledím na změť potrubí, trubek, drátů, kovových nosníků, betonu.

Noc kostelů v konkatedrále Nanebevzetí Panny Marie v Opavě.
Podívejte, do konkatedrály v Opavě přišly davy lidí. Dva roky musela být zavřená

Nechápu, co jak kdysi fungovalo, ale jistě vše, co vidím mělo své opodstatnění a svůj řád.Stojím na místě, rozhlížím se kolem po různých žebřících, terasách, dveřích i kabinkách a představuji si, jak tady všude kdysi pobíhali chlapi v pracovním oblečení. Zdá se mi, jako bych slyšel hlomoz, který odtud jistojistě musel vycházet. Přitom je vůkol všude ticho.

Na superpočítači zjistíte, jaké bude počasí, nahlédnete nejen do kosmu

Jsou asi dvě hodiny před polednem. Při svém putování industriální krajinou jsem zatím potkal jen pár lidí. Přicházím k bývalé vysoké peci, dnes místu známému spíše jako Bolt Tower. Vrchol konstrukce je údajně nejvyšším bodem v Ostravě. Zůstávám při zemi, byť vím, že se možná okrádám o zážitek mít pod sebou Ostravu jako na dlani. Mnohem bližší vztah mám k multifunkční aule Gong, která je nedaleko.

Marketingová manažérka oblasti Dolní Vítkovice Renata Červená mi později objasňuje, že objekt, kde se konají skvělé koncerty a další akce, vznikl z bývalého plynojemu.

S Renatou Červenou se setkávám v jedné z mála novějších staveb v areálu – jmenuje se Velký Svět Techniky. V době před pandemií bylo toto místo cílem mnoha školních i individuálních výletů. Renata Červená mě provádí prostory a brzy chápu, proč je toto místo tak oblíbené. Ukazuje i objasňuje mnoho záležitostí týkajících se lidského života, planety Země, ekologie, zdraví, přírody ale také fungování různých věcí, včetně zákonitostí fyziky. Vše je interaktivní, vše si může návštěvník vyzkoušet.

„Je ale dobré číst si návody u jednotlivých věcí,“ upozorňuje Renata Červená a vede mě do místnosti, kde je náš první superpočítač Anselm z roku 2013, který vznikl v technické univerzitě Ostrava.

Železniční muzeum moravskoslezské o.p.s sídlí ve výpravní budově železničního nádraží Ostrava – střed. Ředitel muzea Vojtěch Hermann představil hostům již osmou výstavu s názvem Ostravsko- frýdlantská dráha.
Výstavní expozice Ostravsko–frýdlantská dráha je k vidění v Železničním muzeu

Kdo bude chtít, může si na něm zjistit, jaké bude počasí v příštích dnech. Součástí Velkého Světa Techniky jsou také Dětský svět a Grand Prix, což je výstava věnovaná motocyklovému sportu, u níž organizátoři prodloužili termín.

V sobotu 5. června budou ve Velkém Světě Techniky oficiálně otevřené dvě nové expozice První, s názvem Civilizace, má veřejnosti přiblížit vliv člověka na životní prostředí, druhá, jejíž překlad zní Muž na Měsíci, připomene úspěšnou misi posádky rakety Apollo 11. „Bude tady vystavená replika skafandru kosmonauta Neila Armstronga,“ poznamenává Renata Červená.

Sobota 5. června bude výjimečná ještě v další věci. V 8.30 hodin dojde před Velkým Světem Techniky k slavnostnímu křtu výletní linky číslo 88, kterou bude obstarávat patrový autobus Dopravního podniku Ostrava.

Loučím se se svou průvodkyní a vracím se k parkovišti. Přitom míjím banner s nápisem Vítkovická ocel pro obranu republiky 1935 – 1938. V pozadí vidím velkou plachtu s fotografií železných zátarasů, které byly v předlistopadové éře součástí státních hranic. Zamezovaly vniknutí nepřítele i odchodu Čechoslováků za svobodou. I to je kus naší historie, napadá mě, když odcházím.