Tři páry orlů skalních letos úspěšně zahnízdily. Koncem června ochránci přírody mláďata kroužkovali a instalovali jim vysílačky.Nejstarším mládětem je samice Vanda, ktreá se narodila orlímu páru Wabi a Oldřiška.

Hnízdo je ve výšce 30 metrů na jedli bělokoré. Pár hnízdil již v roce 2019, ale mládě ve stáří okolo 25 dní ochránci přírody našli mrtvé pod hnízdem. O rok později narozené mládě zmizelo beze stopy. Letos to vyšlo.

Tonička měla v těle jedenáct broků

Druhým nejstarším mládětem je samec Toník, který se narodil páru Tonička a Karel, jenž hnízdí zhruba ve výšce sedmi metrů na bříze bělokoré. Ochránci přírody připomínají na svých webových stránkách, že orlice Tonička byla vypuštěna v rámci projektu Návrat orla skalního do České republiky v roce 2011. V březnu 2014 ji někdo postřelil, v těle měla 11 olověných broků. Až do srpna 2018, tedy déle než čtyři roky, byla v rehabilitaci.

„V loňském roce poprvé zahnízdila, ale neúspěšně, snůška nebyla oplozena. Její partner ještě nebyl pohlavně vyzrálý. Co se nepovedlo v loňském roce, to se povedlo v letošním, desetiletá Tonička se dočkala svého potomka. Neuvěřitelný příběh se šťastným koncem,“ konstatují novojičíští ochránci přírody.Nejmladším mládětem je samice Fany, která se narodila páruLibavá a Slávek ve výšce zhruba 25 metrů na buku lesním.

Ochránci přírody uvádějí, že jde již o šesté mládě tohoto páru orlů skalních, narozených shodně v roce 2009. Realizátory projektu jen trochu mrzí, že je to opět samice. Ty jsou na rozdíl od samců více „do světa“, zatímco samci se drží blíže svému rodišti a tam zakládají své domovské teritorium.

Daniel Gold z ČSOP Nový Jičín pro Deník uvedl, že už úspěšné hnízdění jednoho páru orlů je vzácností. „A letos úspěšně zahnízdily všechny tři. Takže se zadařilo,“ poznamenal.