„S ohledem na aktuální dopravní situaci se obvyklý čas potřebný k dojezdu na letiště může prodloužit o desítky minut, v opravdu krajním případě o hodiny,“ uvedla Soňa Štětínská z moravskoslezské policie s tím, že policie zřídila informační dopravní linku +420 723 759 733. V provozu bude v sobotu a neděli od 7 do 18 hodin.

Přípravy na Dny NATO, Mošnov, 15. září 2022.
OBRAZEM: V Ostravě přistál Gripen E, přípravy na Dny NATO vrcholí

O aktuálním stavu se policisté chystají průběžně informovat i na sociálních sítích. „Moravskoslezští policisté jsou připraveni učinit vše pro minimalizaci dopravních komplikací. Vzhledem k vysokému počtu vozidel a kapacitě komunikací je zajištění plynulého provozu v podstatě nemožné. Na silnicích tak bude zapotřebí maximální obezřetnosti a ohleduplnosti,“ dodala Štětínská. Počítá se s nasazením desítek policistů. K dispozici bude i vrtulník Letecké služby Policie České republiky.

Jak na letiště

Na letiště se dá dostat různě. Pokud návštěvníci zvolí auto, měli by si předem zjistit průjezdnost. Dobrou zprávou je, že hlavní příjezdové trasy jsou bez omezení. Může však dojít k úpravě dopravy. „Upozorňujeme na případnou změnu organizace dopravy v místě či okolí, to znamená zjednosměrnění či uzavření některé komunikace. Je nutné dbát pokynů a dopravního značení,“ upozornila Štětínská.

Přílet amerického bombardéru B-52 na letiště Leoše Janáčka, 13. září 2022, Mošnov.
VIDEO: Přílet obra, bombardér B-52 přistál v Ostravě. Taháků Dny NATO mají více

Omezení provozu je v obci Košatka, konkrétně jde o uzavírku mostu na silnici č. III/4804. Objízdná trasa podle informací policie vede po silnicích č. III/4804,  č. III/4787 – Stará Ves nad Ondřejnicí – č. I/58, č. III/4808 – Petřvald, č. III/4805 – Petřvaldík. Další možností je dojezd na kole a odstavení bicyklu v kolárně. Zvolit lze také autobus a vlak (České dráhy výrazně posílí dopravu).

Ztracené děti

Policisté jsou během Dnů NATO připraveni i na situace, kdy se ztratí dítě. „O děti se policisté postarají a učiní vše pro zkontaktování rodičů či doprovodu v co nejkratší době. Centrem bude stan umístěný přímo na ploše, poblíž komentátorské věže v místě dynamických ukázek,“ uklidnila Štětínská.

Detailní sobotní i nedělní program lze nalézt na webových stránkách Dnů NATO ZDE