Je pondělí, před 17 hodinou odpoledne a na Masarykově náměstí se začínají shlukovat lidé. Roušku má jen málokdo, odstupy ale lidé dodržují. „Přišla jsem si poslechnout vysvětlení. Velmi soucítím s organizátory akcí, které to postihlo nejvíce,“ říká podnikatelka Eva Procingerová z Ostravy. Jako mnozí ostatní i ona přišla, aby ukázala, že jí situace není jedno.

Lidé na Masarykově náměstí protestem vyjadřují nesouhlas s postupem vlády a Krajské hygienické stanice (KHS) v Ostravě, 20. července 2020 v Ostravě.
PODÍVEJTE SE: Rekordní demonstrace! Ostrava volala po demisi ministra Vojtěcha

Úderem páté hodiny demonstrace oficiálně začíná. „Chaotické řízení vlády nemá v naší novodobé historii obdoby,“ ujímá se slova jeden z organizátorů Přemysl Bureš. „Záměrem demonstrace není zpochybňování bezpečnostních rizik, ale vyjádření odporu proti aroganci neschopné vlády,“ vysvětluje zakladatel iniciativy Ostrava nemlčí.

„Ostrava odmítá být regionem porobených, mlčících a snadno manipulovatelných občanů,“ pokračuje Bureš. „Chceme bránit morální hodnoty naší země.“ Dav zúčastněných mu souhlasně přitakává.

K mikrofonu se dostává ostravský spisovatel a bývalý havíř Ladislav Vrchovský. „Koronavirus je epizoda, kterou zvládneme. Pokud nám při společné snaze nebudou podrážet nohy nekompetentní politici,“ přednáší a dav jásá.

Mimořádná opatření minulý pátek postihla i zvukaře kulturních akcí. „Cítíme se jako snadný cíl,“ uvádí Daniel Cieslar z Hlučína. „Hned po vyhlášení v pátek mi volali organizátoři, že ruší akce v srpnu i v září. Nechtěli to prý riskovat,“ popisuje situaci z pohledu zvukaře.

Letní shakespearovské slavnosti na Slezskoostravském hradě v Ostravě.
Letní shakespearovské slavnosti Ostrava jdou do risku. Přípravy se nezastavily

Občané kraje museli v pátek odpoledne opět začít nosit roušky. „Krajská hygienická stanice vzala jednu pětinu obyvatel Česka, kterou tvoří občané kraje, a z hodiny na hodinu nám zakázala prakticky vše,“ stěžuje si spoluorganizátor Vladimír Dubový. „Pro všechny na Ostravsku to bylo jako blesk z čistého nebe,“ přikyvuje demonstrantka Radana Chytilová.

Za havíře na demonstraci vystupuje Pavel Rais „Bojíte se? Měli byste!“ říká na úvod havíř Dolu Darkov. „Bydlím v Karviné, pracuju v dolu a byl jsem pozitivně testovaný,“ pokračuje. S rodinou měl odjet na dovolenou do Jizerských hor. „Zrušili nám dovolenou jenom proto, že jsme z Moravskoslezského kraje,“ rozčiluje se.

O hodinu a několik řečníků později se demonstrace postupně rozpouští. Lidé horlivě podepisují petici, ve které vyzývají Vládu České republiky včetně ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha k okamžité demisi. Dožadují se také vyjádření hejtmana kraje Ivo Vondráka.

„Smysl to rozhodně má. Petice nejspíš nevyvolá změnu hned, ale v dlouhodobém důsledku k nim může vést,“ uzavírá jeden z demonstrantů Michael Kijanica z Hlučína. 

Kateřina Milotová, studentka žurnalistiky Masarykovy univerzity v Brně

O AKTUÁLNÍ SITUACI v Moravskoslezském kraji informovala hlavní hygienička Jarmila Rážová (zleva), ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, hejtman Moravskoslezského kraji Ivo Vondrák a ředitelka krajské hygienické stanice v Ostravě Pavla Svrčinová.
Svrčinová v čele hygieny nepadne, v kraji možná přijdou některá rozvolnění