Bota musí na noze dobře držet a respektovat tvar nohy. To je hlavní rada odborníků, jaké si nazout boty pro celodenní nošení. Stačí vyjít do ulic Ostravy a hned je vidět, že se jí lidé příliš neřídí. V parných letních dnech má většina žen i řada mužů na nohou žabky nebo jednoduché sandály.

„Dlouhodobé nošení obuvi, která je na noze uchycena pouze meziprstním páskem, není příliš dobré. Je jasné, že v letních měsících jsou sandály příjemné a pohodlné. Mohou však vést k vbočování palce," říká Vlasta Mayerová z České obuvnické a kožedělné asociace.

Vhodná obuv by měla být pevná

Klenbě chodidla pak podle ní škodí i moderní balerínky, které jsou vyráběny bez podpatku.

„Pokud je navíc ženy nosí v létě naboso, noha více nabíhá a při chůzi vznikají otlaky a oděrky," míní Mayerová.

Z pohledu ostravského ortopeda Jozefa Jakuba nejsou ani jedny boty, které redakce Deníku vyfotila, vhodné pro celodenní nošení.

Které boty - "úlovky" našich fotografů z ostravských ulic - nejvíce zaujaly vás? Dát hlas jim můžete v anketě na konci článku. 

Ilustrační foto

„Vhodná obuv by měla být pevná, zejména pak její patní část - opatek - k udržení postavení paty a osy chodidla. Vhodná je také klínovitá podešev do tří centimetrů pod patou. Také ružná podešev, kulatější špička, která nedeformuje prsty," vyjmenoval příklady správné obuvi ostravský ortoped Jozef Jakub. Neméně důležitá je podle něj také ortopedická stélka s podporou podélné i příčné klenby.

Zdraví nohou neprospívají ani vysoké podpatky

„Plážová obuv patří k bazénu nebo na pláž, tedy nosí se pouze krátkou dobu. Sportovní obuv se používá podle druhů sportu a na běžné denní nošení je vycházková obuv," sdělil Jozef Jakub.Obecně by měli lidé podle Jakuba užívat boty k účelům, ke kterým je prodejci v obchodech nabízí.

Zdraví nohou neprospívají ani vysoké podpatky. Podle ortopeda to neznamená, že by je ženy nemohly nosit, neměly by v nich ale trávit celý den.

Odbornice na módu Renáta Ptáčníková: Ostravané se někdy bojí být osobití

Když už nejsou správné podle odborníka, jsou aspoň šik? Obuv Ostravanů zhodnotila Renáta Ptáčníková, prezidentka ostravského Institutu pro ženy.

„Slečna má boty, které k ní dobře ladí. Má upravené nohy, no prostě srší ženstvím. Kotníková délka je letošní módní vlnou, která potrvá až do zimy," říká Ptáčníková.

Za nejpovedenější kousek celé série považuje odbornice na módu Renáta Ptáčníková boty, které má na nohou čtyřiadvacetiletá Eliška.

Univerzální gumový hamburger na nohou

Vcelku nekompromisní je prezidentka Institutu pro ženy ke gumovým botám typu crocs, které si obul třicetiletý Petr.

„Třeba budou jednou krásnou předlohou Andyho Warhola, stejně jako plechovka amerických fazolí. Ale pro mě je to jen univerzální gumový hamburger na nohou, který se tváří, že něco znamená, ale uvnitř i venku je to jedna velká iluze," konstatuje Renáta Ptáčníková.

Kladně pak zhodnotila naopak boty, ve kterých vyrazila do ulic Ostravy pětačtyřicetiletá Mirka.

„Moc hezký a pohodlný model. Klasika všech klasik, která přechází až v recesní retro," míní Ptáčníková, která oceňuje i módní barvu bot.

Pohodlí výběru nebo strach z individuality?

Ilustrační foto

Sportovní žabky, které má na sobě dvaadvacetiletá Katka, už tolik chvály neposbíraly.

„Slečna buď miluje sport, anebo se zkrátka bojí ženskosti. Doporučila bych jí zamyslet se nad tím, jestli tato pohodlná sportovní obuv splňuje její obrázek ženství, hravosti a módy. Město nemusí diktovat módní standardy, ale mám zkušenost, že Ostravané někdy sáhnou po sportovní obuvi nikoli ze zmíněného pohodlí, ale spíše pohodlí výběru a strachu z individuality," hodnotí Renáta Ptáčníková, že to, jací jsme, co máme rádi, můžeme ukázat právě i prostřednictvím toho, co nosíme na sobě.

Béžové kotníčkové boty, které si nazul devatenáctiletý Andreas, okem módní odbornice prošly, zvolila by je ale spíše jako podzimní obuv.

„V teplých měsících jako je srpen bych doporučovala něco lehčího, i když stylově se těmto botám nedá nic vytknout. Jsou přirozeně nahé. Chybí mi k nim související oblečení, což jsou černé punkové kalhoty jako retro individuální varianta, lněné kalhoty nebo plátěné rifle a oranžová košile," vyjmenovala Ptáčníková.

POSTŘEH TEREZY KRUMPHOLZOVÉ: Boty dělají člověka

Tahle dívka je studentka, která si není jista sama sebou a hledá se. A tenhle mladík v modrých plátěnkách je určitě vtipný a veselý. Žena ve sportovních žabkách se zase nejspíš bojí individuality. I tyto charakteristiky vyčetla v botách Ostravanů odbornice na módu. Možná málokdo tušil, kolik toho vlastně prostřednictvím svých bot prozradí. Nejen šaty, ale i boty dělají člověka.