"Počasí nad střední Evropou nadále ovlivňuje zvlněné frontální rozhraní, v jehož důsledku se nadále budou vyskytovat silné a velmi silné bouřky provázené zejména intenzivními srážkami a kroupami," uvedl ČHMÚ.

Výstraha před bouřkami platí od dnešních 13:00 do pondělních 02:00 pro celou Moravu, Vysočinu, téměř celý Pardubický kraj, východní část jižních Čech a část Královéhradeckého kraje.

Ilustrační snímek
Výstraha meteorologů: Moravu a Slezsko o víkendu zasáhnou silné bouřky

Zejména v části východních Čech a na západní, střední a severní Moravě budou bouřky velmi silné, srážkový úhrn tam může být ojediněle i vyšší než 55 milimetrů. Ve zbytku východní poloviny území by se úhrny měly pohybovat okolo 35 milimetrů.

Stoupnou hladiny řek

Hladiny budou stoupat zejména na tocích, které odvodňují Králický Sněžník, Jeseníky a část Českomoravské vrchoviny. Mohou dosáhnout prvního stupně povodňové aktivity. "V oblastech zasažených intenzivnějšími srážkami nelze, zejména na menších tocích, vyloučit krátkodobé dosažení i vyšších povodňových stupňů," uvedl ČHMÚ.

Osoblažská úzkokolejka.
VIDEO: Co má společného Harry Potter a Moravskoslezský kraj? Budete se divit!

Přívalový déšť také může lokálně zatopit podchody, podjezdy a sklepy nebo podemlít silnice. "Lze očekávat škody na majetku, výpadky v energetice, problémy v dopravě apod. Je třeba dbát na bezpečnost zejména s ohledem na nebezpečí zásahu bleskem a úrazu padajícími a poletujícími předměty, případně i kroupami," dodali meteorologové. Lidé by měli zabezpečit okna, dveře, skleníky nebo volně položené předměty a nevstupovat a nevjíždět do proudící vody a zatopených míst.