Již poněkolikáté zde byla také Alena Gracová z opavské městské části Podvihov.

„Nakoupila jsem si samozřejmě květiny na hroby. Především těch umělých zde mají daleko více, v různých barevných provedeních a velikostech, to jsem u nás bohužel ještě nikdy nesehnala. Já si z nich pak doma sama vyrábím dekorace,“ sdělila návštěvnice s tím, že když už na trh zavítala, nakoupí si také čerstvou zeleninu, nějaké maso a podívá se i po vánočních dárcích.

Pořádají i zájezdy

Na parkovišti stálo také několik výletních autobusů. Jeden byl vypraven například z Paskova z okresu Frýdek-Místek, přivezl členy Klubu důchodců Paskov. Mezi nimi byla také veselá partička čtyř seniorek ve složení Milena Kociánová, Danuše Palánová, Anička Urbanová a Anděla Mičulková.

Všechny byly ověšené taškami, ze kterých koukalo „dušičkové“ zboží. „Jezdíme zde pravidelně už minimálně čtyři roky, vždy na podzim. Zaprvé je to pěkný výlet v rámci našeho klubu, strávíme tady celé dopoledne. A zadruhé si nakoupíme věci, které u nás k mání nejsou, shodují se dámy a potvrzují tak známý fakt.

V hlavní roli chryzantémy

Ve dnech před Památkou zesnulých, kdy se na hřbitovech očekává největší nápor lidí, se polští trhovci zaměřují především na prodej chryzantém. Vyhledávaný květináč na rynku seženete od padesáti do devadesáti korun podle jeho velikosti. Ty zde již dvanáct let prodává trhovkyně Michalina Broniowska.

close Ilustrační foto. info Zdroj: Deník / Lukáš Kaboň zoom_in

Fotogalerie: Trhy v polském Zabělkově

„Manžel je zde třikrát týdně dokonce o osm let déle než já. Květiny jdou na dračku. Nejvytíženější bývají soboty, to tady nebývá k hnutí. Ale jak můžete vidět, i čtvrtky jsou přeplněné,“ říká trhovkyně a dodává, že většinu zákazníků má právě z Česka. Na nedostatek zájmu si nemůže stěžovat. Za vazby z živých květin u ní klienti zaplatí okolo 250 korun. „Největší nával je kolem deváté hodiny ranní,“ uzavřela Broniowska.

Kolik zaplatíte u nás?

Deník zjišťoval ceny sortimentu na Dušičky i v okresních zahradnictvích. „Chryzantémy jsou zkrátka v kurzu, naše ceny se pohybují od pětadvaceti do osmdesáti korun. Nejvíce jich prodáme na opavských farmářských trzích na Dolním náměstí,“ prozradil zahradník Jan Weiss s tím, že letos nejvíce frčí vícebarevné květináče.

V Zahradnictví Weiss se zaměřují také na květinové vazby. „Ceny vazeb jsou od padesáti do pěti set korun. Vždy záleží na tom, co se komu líbí. Vyrobili jsme zatím nějakých 300 a průběžně je doplňujeme,“ uzavřel Jan Weiss.

Zahradnictví Pasič z Dolních Životic je známé svými prodejními sobotami, na jedné z nich si zájemci chryzantémy mohli také zakoupit. „Ceny se pohybují od sedmdesáti do sto korun a nabízíme širokou škálu barev a jejich kombinací,“ informoval zahradník Petr Pasič.