„Koupal se v noci ze soboty na neděli v pískovně, potom vylezl z vody a běžel za holkama na břehu. Jestli k nim ale doběhl nebo s nimi mluvil, nevíme. Z vody ale vyšel určitě. Kdyby se nám nebo policii ta děvčata ozvala, určitě bychom se dozvěděli víc," přála by si Petra Rupová, kamarádka pohřešovaného Petra Čeledy.

Policie muže sice stále oficálně hledá, její potápěči už se ale v pískovně nepohybují. „Pátrání po muži pokračuje. Žádná velká pátrací akce ale nyní neprobíhá," sdělila policejní mluvčí Marie Štrbáková.

Příbuzní i známí pohřešovaného by přitom rádi měli jistotu, co se stalo, i kdyby to měla být smutná zpráva. „Jeho rodina i my bychom chtěli vědět, kde je. Aspoň se dozvědět, jak to dopadlo… Mohl se stát obětí trestného činu nebo opravdu utonout, policejního psa totiž stopa dovedla k vodě. Našel se však i člun, na kterém byly Petrovy stopy. Na člunu byl ale taky ještě předtím, než z vody vylezl," řekla Olomouckému deníku jeho známá z východních Čech, která se ho snaží najít s pomocí internetových výzev a médií.

Další přátelé Petra Čeledy zase vylepili v okolí Nákla letáky a prohledali okolí. „Prošli jsme to tam celé na vlastní pěst, hledali jsme například ve starých domech. Potápěči po Petrovi pátrali naposledy asi ve středu, už se mi ten čas plete," povzdechl si Jiří Montyčák, který už se o možnostech, jak mohla nedělní noc dopadnout, bavil s nespočtem lidí včetně policie. „Petr potkal pořadatele akce, která se tam konala, a řekl mu, že jde do vedlejší vesnice Březové. Nevíme proč. Potkal i rybáře. Samozřejmě si ho taky lidé mohli splést. Policie to uzavřela s tím, že je ve vodě," dodal Jiří Montyčák, jenž u pískovny slavil narozeniny a Petra Čeledu z Mikulovic na Jesenicku pozval, aby se po dlouhé době viděli.

Nyní totiž pracuje v Olomouci a setkávali se jen málo. „Petra štvalo, že jsme někteří odešli z Mikulovic do větších měst. Žádné problémy ale neměl. Kdysi říkal, že chce jet do Španělska. Doufám, že zmizel někam pryč a že se má dobře," zmínil optimistickou možnost dobrý známý pohřešovaného muže.

Všichni jeho blízcí musejí navíc neustále čelit zavádějícím informacím, že se tělo už v pískovně našlo. „Už ho takhle našli několikrát, nikdy to ale nebyla pravda. Rodina i přátelé stále věří a takové nezaručené informace rozhodně nepomáhají," podotkla Petra Rupová.

Ještě v pondělí dopoledne pomáhali policejním potápěčům kolegové od hasičů. Muže se však dosud najít nepodařilo ani s policejním vrtulníkem. „Pískovna je obrovský prostor, navíc je tu místy hloubka okolo třiceti metrů. Situaci nám bohužel neulehčuje ani to, že přesně neznáme místo, kde měl muž do vody spadnout," popsal náročný úkol za brněnské policejní potápěče Petr Mícek při prvních dnech pátrání.

Pokud by muž skutečně skončil ve vodě, jeho tělo by nemuselo vyplavat nikdy. „Podle našich zkušeností obvykle může voda tělo vydat během dvou až tří dnů v případě, že se nenachází ve velké hloubce a že má voda vyšší teplotu. Pokud je tělo v hodně studené vodě a navíc ve velké hloubce, silný tlak vody ho tam natolik drží, že nemusí nikdy vyplavat," uvedl Mícek.

Petr Čeleda měří 162 až 165 centimetrů. Má hubenou postavu, černé vlasy a šedé oči. Bydlí v Mikulovicích na Jesenicku. „Stále hledáme a prosíme všechny, kdo by mohli podat jakékoli informace o hledaném kamarádovy, aby se ozvali policii na linku 158," požádala veřejnost Petra Rupová.