Krajský úřad Moravskoslezského kraje v minulých dnech povolil výjimku k případnému zásahu, kdyby se šelma pohybovala mimo chráněné krajinné oblasti a stala se hrozbou. V případě nutnosti zásahu povoluje výjimku na odchyt, rušení či usmrcení medvěda Správa CHKO, pokud se zvíře pohybuje na jejím území. V ostatních případech rozhoduje krajský úřad. Aby bylo možno předejít nebezpečné situaci, zahájil krajský úřad řízení o povolení výjimky už v dubnu, tedy v období, kdy medvědice zavítala i do oblasti Palkovických hůrek a Hukvald.

„Medvěd je přísně chráněné zvíře, povolení k zásahu se týká pouze případů, že by šelma ohrožovala lidské zdraví, nebo se nebezpečně pohybovala v bezprostřední blízkosti obytné zástavby. Výjimka by se týkala odchytu, rušení a pouze v krajním případě usmrcení zvířete. Samozřejmě doufáme, že nic z toho nebude nutné,“ řekl tehdy hejtman Ivo Vondrák.

USMRCENÍ? AŽ NEJKRAJNĚJŠÍ ŘEŠENÍ

Zákon o ochraně přírody a krajiny stanovuje podmínky, za kterých je porušení pravidel ochrany velkých šelem povolené, právě na to žádost odkazovala. Výjimku ze zákazů u zvláště chráněných druhů živočichů lze povolit například v zájmu veřejného zdraví nebo veřejné bezpečnosti. „Odchyt je možné provést pomocí uspání narkotizační střelou, nebo odchytem do klece s případným uspáním narkotizační střelou. Usmrcení je možné provést pouze jako nejkrajnější řešení situace,“ píše se mimo jiné v rozhodnutí odboru životního prostředí s tím, že záměr je ve veřejném zájmu převažujícím nad zájmy ochrany přírody.

Podle Miroslava Kutala, experta na velké šelmy z Hnutí DUHA Olomouc, není pro odchyt medvědice důvod. „Za dobu sledování nebylo zaznamenáno žádné agresivní chování medvědice vůči člověku. Občas samozřejmě může projít hustší zástavbou, pohybuje se na velkém území. Mezi Javorníky, Beskydy a Vsetínskými vrchy se přesunula několikrát, občas prošla blízko vesnic, ale většinou nebyla ani zaznamenána, přestože jsme měli přesné souřadnice a věděli jsme, kudy šla. Ale bylo to třeba v noci, kdy tam po vesnici nikdo nechodí,“ podotkl Miroslav Kutal.

Medvědice podle něj v poslední době nezpůsobila ani velké škody. „Napadla několik nezabezpečených úlů. Poslední škoda, kterou prokazatelně způsobila, se udála 2. června. Chová se normálním životem medvěda,“ přiblížil expert z Hnutí DUHA Olomouc.

Na konci května se ve slovenské části Javorníků podařilo zdokumentovat medvědici Emu s ve společnosti medvědího samce. „Nyní se pohybuje v trochu jiné části Javorníků a s medvědem asi není. Období páření už skončilo, nemáme v poslední době zprávu z fotopastí, ale myslíme si, že už je s největší pravděpodobností zase sama. Medvědi takhle společně moc dlouho nefungují,“ konstatoval Miroslav Kutal.

V případě, že by se medvědice začala opakovaně pohybovat poblíž obcí, odborníci ve spolupráci s uživateli místních honiteb začnou s plašením šelmy. „Odchyt medvěda by měl být vždycky až poslední možnost. Předtím je potřeba využít jiné metody řešení konfliktů, třeba plašení gumovými projektily,“ doplnil Kutal.

Povolení na odchyt se týká pouze medvědice Emy, v minulých týdnech se jiný medvěd pohyboval například v blízkosti Frenštátu pod Radhoštěm. Na česko-slovenském pomezí v oblasti Beskyd se pravidelně objevují tři až čtyři medvědi.

Zdeněk Pácha na Sněžka Sherpa Cup, při kterém vynesl od lanovky z Pece pod Sněžkou přes Obří důl na Sněžku 60 kg.
Nosiči chtějí překonat rekord při výstupu na Sněžku