„Během roku se tu opravuje totéž, přitom se stačilo dohodnout a opravovat souběžně, čímž by se ušetřily peníze i čas,“ upozorňoval Deník jeden z místních Lukáš Šafařík. Ušetřit by se podle něj dal například na zvelebení jiných komunikací poznamenaných mimo jiné renovací kanalizační sítě.

Ondra s Hankou na Ondřejníku před „úklidem“, 4. 10. 2023.
Kdo tady krade a ničí? Pod vrcholem Ondřejníku běsní, zmizely jejich artefakty

Nynější práce v Bašce na Frýdecko-Místecku v křižovatce cest II/477 a III/48425 se rozeběhly v režii Správy silnic Moravskoslezského kraje (SSMSK), která na úpravu získala prostředky z Ministerstva dopravy ČR – Státního fondu dopravní infrastruktury. Jako dodavatel byla vybrána firma PORR.

SSMSK v roce 2018 nechávala opravit povrchy krajských silnic ze Starého Města (a Frýdku-Místku) do Frýdlantu nad Ostravicí – avšak křižovatka uprostřed Bašky se musela vynechat, jelikož tady právě přestavovali školu. „Vloni obec realizovala budování přechodu pro chodce s ostrůvkem, a to ve stejném termínu, kdy se České dráhy daly do rekonstrukce železničního přejezdu. To se uzavírka týkala pouze příjezdu do naší vesnice od výpadovky I/56 a ve směru Staré Město – Pržno byla křižovatka průjezdná,“ upřesnil starosta Bašky Tomáš Břežek.

Stahování dřeva koňmi, likvidace následků větrné kalamity na Kavalčankách na Bílé v Beskydech, 2. 10. 2023.
Úklid kalamity v Beskydech: romantika s koňmi? Kdepak, dřina pro chlapy

Co se aktuálních prací na křižovatce v centru obce týče, vedení Bašky se podle starosty pokoušela zajistit je ve vhodnějším termínu. „Třeba v čase letních prázdnin. Ale není v našich silách ovlivnit činnost jiných institucí,“ vysvětlil Březek. Jeho sousedé k tomu podotýkali, že kdyby se vodohospodáři neopozdili se zahájením obnovy zdejší přehrady (zatím je vypuštěná, zarostlá a hledá se zhotovitel stavby) a pohybovala by se tam ještě jejich technika, byla by to hrůza.

Do listopadu?

Nákladní automobily nad tři a půl tuny kvůli probíhající rekonstrukcí křižovatky nemají do středu Bašky vjezd povolen vůbec. A pro ostatní řidiče bude nejlepší se až do úterý 7. listopadu vesnici vyhnout, a to objížďkou po I/56. Pro průjezdy Baškou pro osobní dopravu od Starého Města na Pržno (a Frýdlant nad Ostravicí) i zpět byly vybrány dvě trasy v jednosměrných uličkách za hasičárnou, školou a kostelem. Místní cestu od zastávky autobusů Baška-střed přes železniční trať k mostu uzavřeli pro všechna motorová vozidla.

Fotbalisté Frýdlantu nad Ostravicí.
Kuriozita ve Frýdlantu. Vrať nám kluku míč, je to krádež, hlásí klub. Co reakce?

„Práce na křižovatce nespočívají jen ve výměně asfaltu, jedná se také o studenou recyklaci podkladních vrstev tohoto úseku s nezbytnou dobou zrání, zřízení ostrůvku před základní školou – náhrada provizorních panelů – posunutí obrubníků v souvislosti s budoucím zřizováním autobusových zálivů a vytvoření nového vodorovného dopravní značení,“ popsal současnou rekonstrukci starosta Bašky.