„Zajímám se o horníky i šachty a tady jsem ještě nebyl. Chtěl bych se podívat i do dolu,“ nechal se slyšet malý fanda Jaromír, v jehož rodině se samozřejmě kdosi spojený s touto profesí najde. Ovšem ne strýc Jiří Lapáček, který ho doprovázel. „Sfáral jsem jenom raz a stačilo, neměli tam okna!“ smál se. Exkurze na HBZS ale zaujala i jeho.

Báňští záchranáři, jak řekl jejich ředitel Josef Kasper, zpřístupňují stanici maximálně jednou do roka. „Na prohlídku už dorazilo přes dvě stovky lidí a určitě ne jen kvůli párkům, které jsme servírovali u krbu pod pergolou,“ usmíval se po necelých dvou hodinách na „dni otevřených dveří“. HBZS ukázala, s čím její chlapi pracují nejen na šachtách.

1. ostravská mezinárodní výstava exotických ježků ve Staré aréně, 1. října 2022, Ostrava. V pozadí chovatelka Matarzyna Kosielska.
Exotický ježek potřebuje kolotoč. I to se lidé dozvěděli na výstavě v Ostravě

Návštěvníci viděli i speciální tréninkový polygon simulující důlní prostředí, neboli dýmnici. Několik pater vysokou konstrukci plnou průlezů, chodeb a skluzů, která se při cvičeních zakouří umělým dýmem a záchranáři ji všichni, povinně a opakovaně zdolávají v „plné polní“ s dýchacím přístrojem. To, aby se připravili na možný zásah v dole, kde vypukl požár.

Jen během prvního letošního pololetí ostatně z Radvanic vyrážela pohotovostní služba HBZS (v níž slouží chlapi týden od pátku do pátku) sedmasedmdesátkrát. Z toho počtu v šedesáti případech k úrazům či náhlým onemocněním. Důlní výjezdy měli do OKD dva: K odstranění plechu visícího z budovy a horníkovi usmrcenému při závalu.

Zdeněk Nytra (vlevo) a Miroslav Antl - soupeři ve 2. kole voleb do Senátu na Ostravsku.
Senátorem za Ostravu bude Zdeněk Nytra, těsně porazil Miroslava Antla

„Třetí letošní důlní výjezd byl do Zlatých Hor v Jeseníkách, kamery hlídající tamní stará důlní díla tu zaznamenaly nepovolené vniknutí sedmi osob s lezeckou výstrojí. Naše četa udělal průzkum a našla sedm polských amatérských speleologů. Byli v pořádku a převzala si je Policie ČR,“ uvedl Ladislav Hübner z útvaru výchovy, výcviku a taktiky.