Mateřídouška je vytrvalá bylina, která je charakteristická polehlými lodyhami. Roste na suchých i vápencových půdách a slunných stráních. Její listy a kvetoucí vrcholky sbíráme během kvetení od května do září. Vnitřně se užívá při léčbě obtíží trávicího traktu (při nadýmání, pomalém trávení, plynatosti a říhání) a při kašli. Má antimikrobiální a dezinfekční účinky. Zevně působí příznivě při rýmě nebo ucpaném nosu.

Na kompost patří nejen zbytky z kuchyně, ale třeba i shrabané listí.
Založte si na zahrádce kompost. Zbytky z kuchyně se promění v cenný humus

Nálev proti nadýmání 1 polévkovou lžíci sušené drogy zalijeme šálkem vroucí vody a necháme 15 minut luhovat. Pijeme 3 šálky denně. Nálev můžeme využít i k oplachování mastících se vlasů, výplachům ústní dutiny nebo k omývání mastné pleti.

Sirup proti kašli
Celkem 200 g cukru svaříme s 300 ml vody a do tekutiny vmícháme 20 g čerstvé mateřídoušky. Necháme přes noc stát při pokojové teplotě. Pak přidáme šťávu z půlky citronu a tekutinu slijeme a přecedíme. Sirup plníme do malých lahviček z tmavého skla a uchováme v chladničce.

Olej proti bolavým kloubům
Do sklenice volně nasypeme bylinky a zalijeme je panenským olivovým olejem. Necháme luhovat 14 dní na teplém místě, poté přecedíme a slijeme do lahvičky z tmavého skla.

O ženšenu se říká, že je to elixír mládí a účinné afrodiziakum.
Jak znovu objevit libido? Pomůže čaj z maliníku i ženšen

Protiplísňová koupel
Do 3 l vroucí vody vhodíme 200 g natě a necháme přejít varem. Pak nádobu zakryjeme pokličkou a necháme 20 minut luhovat. Scedíme a vlijeme do lázně.

ČASOPIS RECEPTÁŘ