Divizna je dvouletka, která dosahuje i dvoumetrové výšky. Je porostlá nažloutlými chloupky a od června do října nese světle žluté pětičetné květy. Přízemní velké a silné listy jsou po obou stranách hustě plstnaté. Najdeme ji na kamenitých stráních, na skalách a v úvozech. Často se pěstuje na zahradách.

Využíváme z ní květy, které se musejí sbírat úplně rozvité. Sušíme je rychle a opatrně tak, aby se zachovaly korunní lístky, ale ne kalich. Tradičně se divizna užívá při laryngitidě či bronchitidě, ale také při průjmech, pálení žáhy, zánětech tenkého i tlustého střeva a bolestech žaludku. Zevně je dobrá na léčbu odřenin, bradavic, dny, hemoroidů a bércových vředů. Tinktura z divizny má antivirové účinky.

Nálev při zánětech dýchacích cest
Potřebujeme 1,5 až 2 g sušených květů, které zalijeme šálkem vroucí vody. Necháme luhovat 15 minut, pijeme 3 šálky denně.

Nálev proti kašli
Směs 4 g květů divizny a 2 g heřmánku zalijeme 500 ml vroucí vody a necháme 15 minut luhovat. Popíjíme teplé během dne.

Obklad na odřeniny a bércové vředy
Odměříme si 3 kávové lžičky sušených květů, které necháme 30 minut luhovat ve 300 ml studené vody. Poté na mírném ohni přivedeme k varu a následně tekutinu přecedíme. Do odvaru namočíme gázu a přikládáme 2x denně.

ČASOPIS RECEPTÁŘ