Říjnové výročí vzniku Československé republiky se neslavilo jen u nás, ale připomněli si ho také naši krajané na Maltě. Uspořádali koncert, na němž vystoupila nadějná mladá zpěvačka z Horního Benešova Zdeňka Kotková, která je studentkou třetího ročníku Mendelova gymnázia v Opavě.

Rozhodla nahrávka

„Zdeňku jsme si vybrali na základě zaslané nahrávky, která se nám moc líbila, takže jsme ji požádali o sólový koncert," uvedl předseda Českého krajanského spolku na Maltě Vítězslav Nezval.

Zdeňka Kotková se na koncert důkladně připravovala. „Pomohla mi má učitelka z opavské Základní umělecké školy Václava Kálika sólistka operety a muzikálu Moravskoslezského národního divadla v Ostravě Zdenka Mervová. Připravili jsme repertoár a sestavili pětačtyřicetiminutový program," popsala přípravy zpěvačka.

Dva dny před státním svátkem vzniku republiky odletěla na Maltu. „Neletěla jsem sama, kytarový doprovod mi zajistila Lenka Lebedová, učitelka hry na kytaru, se kterou dlouhodobě spolupracuji," pokračovala Zdeňka.

Žákyně a učitelka hudby na Maltě

Lenka Lebedová je absolventka Janáčkovy konzervatoře v Ostravě a kromě výuky vede na opavské základní umělecké škole také kytarový orchestr. Se Zdeňkou Kotkovou mají kromě lásky k hudbě společné i místo, kde obě bydlí Horní Benešov.

„Koncert se uskutečnil v prostorách maltské univerzity 28. října, program jsme slavnostně zahájily českou hymnou, poté následovaly skladby klasické hudby například díla skladatelů G.F.Händla nebo Alessandra Scarlattiho, pokračovaly jsme moderní hudbou muzikálem, kde se objevila skladba I feel pretty z muzikálu West Side Story, ale také Když jsem kytici vázala od Jaroslava Ježka," představila program Lenka Lebedová.

„Poslední část jsme věnovaly naší mateřštině, předvedly jsme desetiminutové pásmo lidových písní a nakonec čardáš," doplnila Zdeňka Kotková. Reakce publika byly podle slov účinkujících velmi pozitivní. „Po koncertě nám nabídli účast na koncertě ve Valettě a hovořili jsme o i další spolupráci v budoucích letech," uzavřela hornobenešovská zpěvačka.

Gabriela Mathiasová