Koncert plný známých pecek propukne v pátek 29. dubna. Vstupenky jsou prozatím ještě ve všech předprodejních místech, prodávat se budou i před koncertem.

Modrá, Sametová, Náruživá, Tráva či Indiánská dýmka míru, to jsou jen jedny z mnoha populárních pecek kapely Žlutý pes. Na české hudební scéně se skupina, s drobnými nepodstatnými odmlkami, pohybuje už neuvěřitelných třiatřicet let. Do krnovského hudebního klubu však v pátek zavítá historicky poprvé. „ Musím se přiznat, že nevím, zda Žlutý pes v Krnově vůbec někdy vystoupil,“ přemýšlel provozovatel Kofoly Martin Hradečný.

„Před revolucí to pravděpodobně nebylo a jestli byli hostem velkého festivalu jižanského rocku v první polovině devadesátých let si už nevzpomínám,“ doplnil. Právě interpretace tohoto žánru je totiž pro Žlutého psa typická, její rockové variace na blues, boogie a country jsou však okořeněny specifickým humorem, především v textech. „ Já doufám, že koncert Žlutého psa si krnovští Jižané, kterých tady nikdy nebylo málo, určitě nenechají ujít.

Žlutý pes není jen holá muzika, ale i náležité show. I Ruda z Ostravy nedávno říkal na Frekvenci 1, že v Krnově bude fajny koncert,“ uzavřel s úsměvem Martin Hradečný. Do Krnova dorazí kapela s klasickým elektrickým zvukem své muziky, ale s posilou nových hráčů. Za zajímavost určitě stojí, že v loňském roce se Žlutý pes poprvé za svou existenci pustil i do zcela akustické verze vybraných koncertů.

Nápad založit rock´n´rollovou kapelu přišel v létě roku 1978, u jejího zrodu stál kromě Ondřeje Hejmy také další zpěvák Ivan Hlas a basový kytarista Antonín Smrček. Mimo základního tria byli ve skupině ještě i Jan Martinek (kytara), Václav Láznička (bicí) a Petr Roškaňuk (kytara). Z prvotního čistého blues kapela záhy dospěla k interpretaci jižanského roku, charakteristického především umírněnými tóny elektrických kytar, kratšími písněmi a střízlivými srozumitelnými melodiemi.

Žlutý pes k základním prvkům žánru pak dodává osobitý styl nejen v hudbě, ale hlavně v textech a brzy plní festivaly a vyprodává Lucerny. Ani je však nemine zákaz činnosti a dostávají se na index nežádoucích, který obcházejí několikerou změnou názvu. Na chvíli se dokonce kapela odmlčí nadobro, aby se v revolučním roce 1989 opět chopila opuštěných nástrojů. Za dobu své existence zahrála skupina množství koncertů, získala Zlaté desky a Ceny akademie populární hudby Anděl. Nahrála několik alb, nejpopulárnější bylo asi Yellow dog, poslední zatím vydala v roce 2008.

DITA VOZNICOVÁ