Psal se rok 1964, když britský spisovatel Roald Dahl (1916-1990), známý i svými knihami pro dospělé, představil malým čtenářům výstředního majitele obří výrobny cukrovinek Willy Wonku a malého Karlíka.

Příběh kluka ze skromných poměrů, jenž vzhlíží k bohatému továrníkovi, ale je to nakonec on, kdo je díky milující rodině bohatší, dojímal malé i velké čtenáře. Málokdo asi v té době tušil, jakou slávu si časem oba hrdinové vybudují – díky stříbrnému plátnu.

Tom Holland jako Peter Parker alias Spider-Man
Byl jsem závislý na alkoholu, přiznal filmový Spider-Man Tom Holland

Když psal Dahl o osm let později pokračování Karlík a velký skleněný výtah, slavilo první filmové zpracování už rok úspěch v kinech. Jmenovalo se Pan Wonka a jeho čokoládovna a titulního hrdinu hrál Gene Wilder.

Deppova kreace 

Podruhé se dočkalo Charlieho dobrodružství ve velké továrně plné udivujících strojů, maličkých Umpa-lumpů a nevídaných sladkostí adaptace v roce 2005. Režie se ujal se vší filmařskou velkorysostí i obrazotvorností Tim Burton, který do role zámožného, ale osamělého Wonky obsadil Johnnyho Deppa. A dlužno říct, že americký bouřlivák mu dal nezapomenutelný excentrický výraz. Roald Dahl by se divil a bezpochyby i dobře bavil.

Zrození čokoládového impéria

Teď se do kin chystá jakýsi prequel přibližující Wonkovo mládí, cesty a okolnosti jeho seznámení s Umpa-lumpy. Wonka je dílem Paula Kinga, který má na kontě mimo jiné oba filmy o medvídkovi Paddingtonovi, a do kin vstoupí v půli prosince. Mladého Wonku hraje Timothée Chalamet (jehož jsme naposledy viděli jako Atreida v Duně) a první trailer napovídá, že nezůstane za Deppem pozadu.

Upoutávka k filmu Wonka:

Zdroj: Youtube

Totéž platí o velkorysé výpravě, vizuálních efektech a nápaditých poetických scénách, kde nechybí průlet s trsem balonků nad Londýnem, žirafy v kostele, monumentální taneční pasáže i skoky do cukrové vaty. Kromě Chalameta tu potkáme Sally Hawkinsovou, Jima Cartera a Olivii Colmanovou a nebudou chybět ani Rowan Atkinson, a Hugh Grant, jenž si zahrál Umpa-lumpu. Je na co se těšit.