Úvodní slovo při úterní vernisáži výstavy Srdce vedl malířův přítel, fotograf Jindřich Štreit. Galerii poctil svou návštěvou rovněž renomovaný kardiochirurg Petr Němec. Část návštěvníků výstavy se domnívala, že malby zobrazují srdce lidská. Jde ale o orgány zvířat, konkrétně vepřů. Srdce si vybral mistr jako motiv při svém pohybu v Číně.

Tam i většinu roku žije, když právě nepobývá v domovské Praze. V Asii nalezl rovněž dívku svého srdce. V srdci spatřuje tamní filosofie metaforicky nejen sídlo citů. „Nalezl jsem v něm i sídlo intelektu, mysli. Je pro mne vyjádřením rozporu, protikladu mezi konkrétním anatomickým zobrazením a přeneseným abstraktním významem,“ vyjádřil se autor Jiří Straka.

Výstava části z mistrovy zhruba třicetiobrazové série potrvá V Kapli až do 9. října. „Srdce je pro nás symbolem života a lásky. Přinesl nám je sem můj přítel Jirka Straka, jakožto zvláštní renesanční postava. A přivezl je opravdu z daleka,“ nalákal milovníky umění fotograf a uvaděč výstavy Jindřich Štreit. Vzorem Jiřího Straky je známý sinolog Oldřich Král. V Číně malíř studoval tamní umění i řeč. Stal se studentem univerzity.

„Touha malovat u něj byla velmi silná,“ vyjádřil se Jindřich Štreit. Ve své tvorbě se nechává Straka inspirovat přírodou. Vytvořil například cyklus o komárech. Vernisáž poctil svou návštěvou rovněž věhlasný český kardiochirurg Petr Němec, dřívější přednosta Kardiochirurgické kliniky UP LF a FN Olomouc. V současnosti působí v Brně.

„Srdce bylo vždy opředeno nádechem mystiky. Zamyšlení nad jeho vlastnostmi svádí k filosofickým úvahám,“ konstatoval Petr Němec. Podle jeho vyjádření je právě srdce tím orgánem, ke kterému nalezli chirurgové cestu jako poslední. Zdůraznil jeho tajemnost a nevypočitatelné vlastnosti, se kterými se při své práci setkává. „Původně jsem uvažoval o instalaci pouze jednoho plátna. Záměr jsme ale změnili. Své výtvory jsem zhotovil pod dojmem výjevů z čínské tržnice. Nejprve jsem byl zděšen, později mne srdce zaujala,“ dodal výtvarník Jiří Straka.