Galerista, akademický sochař Luděk Pavézka měl šťastnou ruku, když se rozhodl v malé venkovské galerii fungující v Penzionu U Řeky představit tvorbu dvou autorů. Krnovského umělce, člena volné skupiny výtvarníků a13 a Unie výtvarných umělců ČR Jindřicha Goly a spolu s ním křehké práce ze skla Jiřího Vosmíka, člena České sklářské společnosti, nositele řady ocenění za design. Oba autoři se znají a respektují, což bylo znát i na vernisáži, které se účastnili i další tvůrci z regionu i vzdálenějších míst.
„S Jindrou se známe už od roku 1989. Obdivuji jeho tužkové kresby, je v nich barevnost šedí a struktura čmrkanců i humor. Bohužel tyhle práce v Karlovicích nevystavuje,“ řekl Luděk Pavézka. Gola si pro výstavu v Karlovicích připravil oleje, mastné a suché pastely, barva prosvětluje prostor galerie a navozuje pocit pohody a odpočinku. Jeho krajiny vznikají z toulek po Krnovsku i v Jeseníkách, diváci tu mohou obdivovat také barokní venkovský kostelík. „Přesvědčovat Jindřicha nebylo nutné, líbí se mu klubové prostředí galerie a atmosféra setkání výtvarníků s diváky, povídání o všem, co člověka zajímá,“ řekl Pavézka.
Jiří Vosmík žije a pracuje ve Vizovicích a Vrbně pod Pradědem. Tady působil ve sklárnách až do roku 1991, pak přešel do Glass Atelieru Morava ve Vizovicích. Tady získal ještě větší prostor pro realizaci nových nápadů, při hutním tvarování skla a kombinací skleněných frit. „Jiří přišel jednou do penzionu na kávu a byl překvapen tím, co vidí na stěnách. Nechal tu na sebe kontakt a pak jsme se potkali také na jedné z venisáží. Hledal jsem práce, které by byly správným doplněním k obrazům Goly. Nemohla to být keramika, nebo sklo průměrné úrovně. A tak mě napadl právě Jirka Vosmík a vyšlo to!“ potvrzuje galerista.
Jak je to s inspirací u malíře a u skláře-designéra? „Sklář-designér musí vidět užitnost výrobku, respektovat materiál, co snese a musí znát též zručnost sklářů, kteří reprodukují jeho myšlenku,“ říká Vosmík. Na vernisáži rád vysvětloval zvídavým, jaká je technologie výroby hutního skla, jak teplá musí být skloviny, nebo jak se tvaruje výrobek z ruky za pomoci dřevěných tvarových dílů. Do Karlovic přivezl milé maličkosti, ale také nevídané sady na víno, sekt i vodu či slivovici, šampusky pro novomanžele. „Skleničky jsou v sadách po šesti ze stejného tvarového základu. Ale každá má jiný plastický dekor a tím je celý set moc zajímavý. Vše je ruční originální výrobek v malých sériích,“ dodal Pavézka.
Sklo Jiřího Vosmíka bude v galerii k vidění i při další výstavě výtvarníka Michaela Ščigola, která tu začne 8. září.