Snímky zvou diváka do bizarního, děsivého a někdy i bezděčně komického světa agentů, kteří si nasazují paruky a nalepují kníry. Občas nás rozesměje, jak moc se fízlové museli snažit, aby vypadali jako obyčejní lidé.
Absolvovali speciální školení a k ruce měli vizuální manuál, který jim radil, jaký typ oděvu je vhodné zvolit, aby dobře zapadli mezi nejrůznější sociální skupiny – od dělníků přes prostitutky až po veksláky, čundráky nebo intelektuály.
Většinou ale tyto výjevy vyvolávají spíš mrazení v zádech. Zvlášť, když si uvědomíme, že snímky jsou staré jen několik desítek let. Tato východoněmecká obdoba naší StB či ruské KGB nepohodlné lidi věznila a mučila, izolovala je na uzavřených odděleních psychiatrických léčeben. Pracovala podle vzoru sovětské tajné služby, takže podstatou její práce bylo špiclování všech a všeho.
Stasi byla „štítem a mečem" německé komunistické strany, která si říkala Sjednocená socialistická strana Německa (SED). Prý měla dokonalejší síť informátorů a spolupracovníků než gestapo a fungovala téměř jako stát ve státě. Kolekce vznikla díky Goetheho Institutu.
Fotografie do podoby výstavy Přísně tajné sestavil vizuální umělec Simon Menner. Vytvořil z nich putovní projekt, který koluje po mnoha evropských městech.
Snímky jsou rozděleny do několika tematických celků jako maskování, pronásledování či zabavené předměty. Jde o původně tajný obrazový materiál z pozůstalosti Ministerstva pro státní bezpečnost NDR (Stasi). Jedná se převážně o výukový manuál pro budoucí agenty Stasi, ale i fotografie z domovních prohlídek a každodenního špiclování.
Vernisáž proběhne ve čtvrtek 9. 6. od 16 hodin. Součástí vernisáže bude i projekce dalších fotografií spojená s přednáškou o tomto projektu.