Divákům se ve výstavních prostorách bruntálského zámku představí dva přední slovenští výtvarní umělci Juraj Bartusz a Marián Straka. „Juraj patří k absolutní špičce současné slovenské kultury a umění. Myslím, že to bude hned na začátku roku nejdůležitější událost bruntálské kultury," předpovídal fotograf Jindřich Štreit, který na vernisáži pronese úvodní slovo.

Výstava je nazvaná Na východ od ráje, zahájení proběhne na zámku v Bruntále ve čtvrtek 9. ledna od 17 hodin. Připravena je pod záštitou Klubu Galerie v Kapli a Muzea v Bruntále.

Juraj Bartusz, který v loňském roce oslavil své osmdesátiny, se představí malou retrospektivou své tvorby s obrazy, kresbami, plastikami a instalacemi. Marián Straka vystaví své grafiky a objekty. Juraj Bartusz studoval sochařství na Akademii umění v Praze. Už od studií hledal vlastní program a zkoušel autorské techniky.

V sedmdesátých letech byl jedním z prvních umělců na Slovensku, kteří k vytváření obrysových křivek soch začali používat počítač. Na svém kontě má téměř padesát individuálních a více než stovku společných výstav doma i v zahraničí.

Sedmatřicetiletý Marián Straka je o dvě generace mladším umělcem, vystudoval fakultu umění na Technické univerzitě v Košících pod vedením profesora Juraje Bartusze, tam nyní také pracuje jako jeho asistent v Ateliéru svobodné kreativity 3D.

Zážitkem pro bruntálské diváky bude nejen prohlídka děl slovenských umělců, ale i samo zahájení výstavy. „Na vernisáži 9. ledna vystoupí jedna z nejúžasnější operních zpěvaček japonského původu," lákal na doprovodný kulturní program Jindřich Štreit. Zazpívá japonská sopranistka Nao Gitano. Se Slovenskem ji pojí její studium zpěvu v Bratislavě, na Slovensku také zpěv vyučuje.

V posledních letech získává rozhled i jako výtvarnice, pravidelně vystavuje svá výtvarná díla v evropských zemích. Je členkou spolku výtvarníků v Kroměříži.