Jaké působivé snímky lze tímto zařízením pořídit, to mohou diváci spatřit na výstavě Františka Sysla nazvané Camera obscura. K vidění je na zámku v Bruntále až do 5. dubna.

„Dá se tím zachytit atmosféra lépe, než klasickým fotoaparátem. Někdy se ale nepodaří odhadnout délku expozice," řekl František Sysel. Také proto jsou námětem focení především krajiny či architektura, František Sysel představuje snímky působivé neobvyklostí svého vzniku i atmosférou, v nichž ožívá kouzlo počátků éry fotografie.

Vystavuje i snímky s portrétovanými osobami. Z jeho experimentování 
s camerou obscurou vznikl jímavý soubor snímků.

Vedle tohoto koníčka jsou fotografie pro Františka Sysla i obživou, pracuje jako restaurátor současných i historických fotografií. Spolupracuje s různými muzei, institucemi a soukromými sběrateli u nás i v zahraničí, například spolupracoval s institutem pro restaurování fotografií ve švýcarském Neuchatel, kde měl možnost restaurovat mimo jiné i fotografie Andyho Warhola či Alexandra Rodčenka.

K výrobě dírkové komory stačí krabice s dírkou ve stěně. Proti ní se ve tmě nalepí fotopapír nebo film. Pak stačí nasměrovat krabičku na objekt focení, odkrýt dírku a nechat světlo dopadat na citlivý materiál. Ten se potom vyvolá.

Součástí výstavy na bruntálském zámku je i několik dírkových komor, které si František Sysel vyrobil sám z nejrůznějších krabiček, mezi nimi je i jedna z krabičky od sirek.

„Vlastní dírkové komory vozím pořád sebou a díky tomu jsem pořídil už poměrně obsáhlou sérii snímků například i z Rakouska, Švýcarska a Francie," prozradil František Sysel.