V pátek 9. září v 10 a v 15 hodin je připravena komentovaná prohlídka zámeckého parku, pracovníci Muzea Bruntál ukáží návštěvníkům to nejzajímavější, co je zde k vidění, a přidají i neméně zajímavé informace.

Ve 13 hodin se otevře expozice školství v budově Petrina, průvodci zde budou památkáři Zdeněk Žilka a Ľubica Mezerová.

Atraktivní a vyhledávanou součástí Výletů do minulosti se již stalo otevření věže kostela Nanebevzetí Panny Marie. Kdo má zájem podívat se na město a jeho okolí z výšky věže farního kostela, může přijít mezi 16. a 17. hodinou.

V sobotu 10. září si lidé mohou prohlédnout informační panel a dobové fotografie v budově bývalého soudu v Ruské ulici, otevřeno je od 10 do 22 hodin.

Na komentovanou prohlídku Bruntálem nazvanou Z Nisského předměstí k náměstí jako před 100 lety zájemci vyrazí ve 14 hodin od kaple sv. Michaela. Průvodcem jim bude Pavel Rapušák, cesta povede Jesenickou ulicí k bývalému Seliku, k zámeckému parku, kolem expozice Mlýnského náhonu k náměstí. Účastníci si prohlédnou i dobové fotografie.

V sobotu je také jedinečná možnost prohlédnout si zbytky bašty v jindy uzavřené farské zahradě na náměstí J. Žižky.

Tento pozůstatek bývalého městského opevnění, který prochází opravou, mohou lidé vidět od 15 do 16 hodin, vstup ale bude z druhé strany z Komenského ulice, kudy se jde i na dvůr bývalé zemědělské školy.