"Tentokráte dáváme zelenou mladým zpěvačkám a hudebníkům, kteří nás potěší písněmi z klasického i lidového repertoáru 19. až 21. století a hudbou barokních mistrů. Zazpívají Karolína Velíšková a Lucie Bečáková a na varhany zahrají Tomáš Kubinec a Tomáš Varšo," zve jménem organizátorů do Hošťálkov Jana Vrobelová.

Zámecké varhany v Hošťálkovech jsou barokní unikát z dílny Staudingerů z Andělské Hory. Varhanáři z dílky Kánský - Brachtl na těchto varhanách odvedli pět let skvělé restaurátorské práce, než v prosinci 2021 zase ozval jejich zvuk na veřejném koncertu. Pro místní varhanáře, kteří se specializují na historické varhany, byl zámecký nástroj z Hošťálkov vlastně vizitka, takže si na všem dali obzvlášť záležet. Kromě majitele zámku také ministerstvo kultury finančně podpořilo renovaci zámeckých varhan v Hošťálkovech.

Rekonstrukce barokních varhan na zámku v Hošťálkovech trvala pět let. Jejich hlas poprvé uslyšíme 4. prosince 2021.
Tato generace poprvé v životě uslyší zvuk zámeckých varhan z Hošťálkov

Tento nástroj bude lákadlem nejen pro milovníky hudby, ale také pro znalce varhanářství, protože jejich autorem je rodina Staudingerů. Před 300 lety byli Staudingerovi legendou v oboru varhanářství. Staudingerova dílna z malé obce Andělská Hora na Bruntálsku si totiž troufla i na stavbu obrovských barokních nástrojů pro katedrály. Nástroje a úspěchy Staudingerů inspirovaly zakladatele krnovského varhanářství Franze Riegera.

Varhany pro zámek Hošťálkovy pochází z 18. století, takže musely být nejen funkční, ale také bohatě zdobené. Skříň je plná dřevořezeb a na kruchtě kolem píšťal se to hemží andělíčky. Vychází spíš z konceptu velkých barokních nástrojů, než z menších varhan, jaké tehdy běžně hrávaly v kaplích. Při průzkumu se například ukázalo, že měchy původně varhany měly na opačné straně, a také že vstup na kůr byl řešen úplně jinak než dnes.