Jiří Veverka není typickým turistou, který na ostrovech Karibiku hledá azurové pláže pár kroků od klimatizovaného hotelu. Za exotickými zážitky vyjíždí na Haiti, do země zmítané cholerou, hurikány, zemětřesením, násilím a chudobou. Také v tuto chvíli pobývá na Haiti, a do České republiky se vrátí až těsně před vernisáží své první fotografické výstavy.

Svůj loňský pobyt na Haiti Veverka zpracoval jako cyklus fotografií nazvaný Haiti 2010.. Přestože se vydal na Haiti zpustošené ničivým zemětřesením, na jeho snímcích nejsou Haiťané představeni v roli trpících obětí. Na Veverkových fotkách působí jako chudý ale spokojený národ, který navzdory nepředstavitelným pohromám dokáže tančit, zpívat a usmívat se mezi troskami svých domovů.

Haiti je to pro Evropana těžko uchopitelná země, kde se kult woodoo smíchaný s křesťanstvím stal státním náboženstvím. Polovina dospělých je negramotná, osmdesát procent obyvatel žije pod hranicí chudoby.. Průměrný věk Haiťanů je kvůli nemocem a pohromám ve srovnání s Českou republikou poloviční. Země nemá žádnou infrastrukturu, nemá na mzdy učitelů ani lékařů. Haiti zachraňují peníze a pomoc z ciziny. Výrazně pomáhají také české humanitární organizace.

Jiří Veverka se vypravil na Haiti za českými dobrovolníky, kteří v Jacmelu vybudovali nemocnici, pomohli s úpravnami vody, elektrocentrálami, vakcínami i dezinfekčními prostředky. Dlouhou dobu působil v oblasti zdravotnictví, takže humanitární projekt spojený s nemocnicí je mu blízký.

Nemocnice má zmírnit úděl tisíců obyvatel stanového tábora. Pomáhá lidem, ze kterých zemětřesení udělalo bezdomovce. Podle odhadů při loňském zemětřesení zahynulo na 300 tisíc Haiťanů. Na ulicích a v kempech stále žije 1,5 milionu lidí bez skutečného domova. Po zemětřesení přišla epidemie cholery, hurikán Thomas a pohromy neberou konce.

„Kolegu Veverku baví fotografování už velmi dlouho, ale zatím ukázal své fotky jen úzkému okruhu přátel. Pro mnoho Krnováků bude jeho fotografický koníček nejspíš velkým překvapením. On sám se dosud nikde neprezentoval jako fotograf, přestože za své snímky se rozhodně stydět nemusí.

Jde o výtvarně zajímaví, autentické a technicky dobře zpracované snímky vyzrálého autora, které si výstavu rozhodně zaslouží. Potěšilo mě, že s výběrem snímků pro výstavou Haiti 2010 si Jiří Veverka opravdu vyhrál. Třeba jen pozvánky si dělal asi v deseti různých verzích,“ představila dosud neznámého fotografa Jiřího Veverku krnovská místostarostka Renata Ramazanová.