Žáci Střední školy Slezské diakonie v Krnově na Hlubčické ulici představili včera v prostorách školy výsledky své práce.

Velikonoční dekorace vyráběli už od Vánoc v předmětu praktické činnosti.

„Vánoční a velikonoční jarmark pořádáme ve škole pravidelně, chodí se podívat děti z okolních základních škol a samozřejmě rodiče. Výstavka je prodejní, výtěžek půjde zase na nákup materiálu,“ doplnila svou žákyni Nela Popovičková, která ve škole učí několik předmětů.

Včerejšek byl také dnem Downova syndromu, školu navštěvují dva žáci s Downovým syndromem, velikonoční jarmark si ale zrovna užít nemohli, protože oba chyběli.

DEN DOWNOVA SYNDROMU: 21. BŘEZEN

„Jsou to žáci z naší základní školy speciální, chlapec a dívka, kteří pokračují ve vzdělávání u nás. Jsou velice šikovní a do školy chodí rádi. Prohlubují si hlavně sebeobslužné činnosti, umí dávat věci do pračky, uklízet nádobí, oba jsou z rodin, kde rodiče pracují, takže jejich pomoc v domácnosti oceňují,“ pochválila děti s Downovým syndromem pedagožka.

Chodíte také do školy rádi? Ptám se přítomných „prodavačů“, kteří stojí za lavicemi s nabídkou? „Ano,“ říká dvacetiletá Veronika, která do školy dojíždí z Hlinky.

„Mám ráda rodinnou a hudební výchovu a vaření, ráda teď zpívám píseň Jaro, paní učitelka nám k tomu hraje na kytaru,“ doplňuje.

„Já mám rád rodinnou výchovu. Učíme se různé věci a můžu pak doma se vším pomáhat. Pomáhám rád,“ přidává se devatenáctiletý Jaroslav z Třemešné.

„Já se nestačím divit, to jsem ani nevěděla,“ usmívá se paní učitelka.

KDO LÉPE VYŠÍVÁ

Jarmark byl otevřen od 9. V 10 hodin je výrobků na prodej ještě dost, ale ubývá jich.

„Minule jsem si koupila deset kraslic a měla jsem o výzdobu postaráno, dnes se mi tady líbí ovečka, připnu si ji jako brož,“ potěšila žáky svým zájmem o výrobky pedagožka Jana Češková, třídní 9. třídy základní školy.

Ovečky vyšívali chlapci, následuje krátký spor, kdo umí lépe vyšívat, jestli kluci nebo holky. Kluci ale vyráběli i dřevěnou dekoraci malé chaloupky pro slepičky.

„Je to z bedniček od zeleniny,“ vysvětlila pedagožka školy Jitka Tošenovská, která už má plány, čím se budou žáci zabývat po Velinocích.

„Půjdeme na pozemky, kde máme pařeník a záhonky, už si pěstujeme papriky, rajčata ze semínek. Zeleninu využijeme v předmětu příprava pokrmů,“ vysvětluje.

„Měli jsme i dýně, dělali jsme polévky, hranolky a také zapečenou dýni s mletým masem,“ naváže Lucie, jedna z žákyň, a pohotově přidá celý recept na tuto pochoutku.

Hned se ale obrací na svou zákaznici, která má plné ruce zakoupených výrobků.

„Vy to ani nemáte jak vzít, musíte si ještě koupit tašku,“ prokazuje obchodnického ducha Lucie.

Zdá se, že ona ani její spolužáci se ve světě neztratí.