Diváci uvidí kejklíře, žongléry, divadelní a šermířská vystoupení. Připomenou si obyčeje při vítání jara, folklorní zvyky a tradice od masopustu do Velikonoc. Mohou obdivovat ukázky zručnosti starodávných řemeslníků.

Divákům se představí jeden z nejžádanějších českých žonglérů, cirkusový klaun a špičkový kejklíř Oldřich Půpa Hurich. Na Sovinci vystoupí podruhé v životě a mimo své legendární pásmo Polibek zubaté představí také premiéru nového programu nazvaného S večerníčkem na motýla.

Profesionální jihočeské divadlo Koňmo se na Sovinci předvede s premiérou pohádky Jak šlo vejce na vandr.

Šermířská a divadelní společnost Divadlo bez střechy se zaměřuje na divadelně-šermířská představení nepostrádající napětí a divokou akci, ale i humor, nadsázku a poučení. Divákům zahraje černou komedii Comedia dell morte a svůj nový program Šaty dělají člověka.

Kdo má rád boje a šermířská střetnutí, tomu udělá na Sovinci radost se svým vystoupením šermířská skupina Nuntius Regis. Hrad bude otevřen po tři dny od 9 do 18 hodin. Zájemci se také mohou vydat na prohlídky hradu s průvodci v dobových kostýmech.

-ov-

Sovinec otevíral šerm, Linhartovy začaly jarmarkem

Většina hradů a zámků zahájila turistickou sezonu. Hrad Sovinec i Zámek Linhartovy už při první akci navštívily stovky návštěvníků.

Okres Bruntál se pyšní památkami, které zná snad každý. Patří k nim zámky v Krnově, Bruntále, Linhartovech i Slezských Rudolticích nebo hrad Sovinec. Na Sovinci a v Linhartovech panovala horečnatá atmosféra, aby se vše stihlo, než přijdou první návštěvníci. Drhly se podlahy, cídilo se nádobí i okna. Úsilí směřovalo k zahájení další turistické sezony.

Sovinec: Velikonoce

Na starobylém hradu Sovinec u Rýmařova si na zahajovacím programu dali záležet. Hlavními magnety byli na zahájení během prvního dubnového víkendu bezesporu sokolníci a skupina historického šermu Mohelnická sebranka či Allegros.

Ti prvně jmenovaní všem během celého víkendu názorně předvedli palné zbraně středověku, jako jsou kupříkladu hákovnice, tarasnice, děla či píšťaly. Skupina scénického šermu se zase předvedla s několika oblíbenými představeními, plnými hraných scének či šermířskými pohádkami pro děti.

„Návštěvnost našeho prvního víkendu byla úplně ideální, pohybovala se okolo 1300 lidí, kteří si v rámci bohatého doprovodného programu mohli kromě klasických prohlídek užít i těch netradičních, u nichž máme vždy připravené různé scénky, které hrajeme našim návštěvníkům," řekla kastelánka Kateřina Jarmarová.

Kastelánka všechny pozvala na hradní Velikonoce (viz výše, pozn. editora).

Zámek: Hurvínek

Jarmarkem začínali návštěvnickou sezonu i v Linhartovech. I když tady oficiálně začnou výstavou loutek Spejbla a Hurvínka až v květnu, první dubnový víkend se místní zámek zaplnil koupěchtivými návštěvníky z celého regionu. Asi nejdále to sem měla sympatická rodina, která na místní zámek přicestovala až z britské metropole Londýna.

„Na linhartovském zámku a jeho akcích se mi velice líbí, jak tady pořád udržují tradice. Je to vlastně první zámek, který je uzpůsoben pro děti. Nejvíce tady totiž potkávám plno rodin s dětmi a mám možnost se tady vidět i se spoustou známých. Nakoupili jsme tady spoustu velikonočních dekorací, kterými si vyzdobíme náš příbytek," svěřila se Monika Kaletová, která přijela na svátky za svou rodinou do Albrechtic a pobyt si zpříjemnila právě s klasickým jarmarkem. Všech návštěvníků si užíval i místní kastelán.

„Já jsem opět maximálně spokojen. Sice jsem čekal, že bude lepší počasí, ale oproti loňským mínus sedmnácti a šedesáti centimetrům sněhu je to letos pořád skvělé. Měli jsme tu necelých šedesát vystavovatelů a zavítalo k nám kolem 1500 návštěvníků a všichni vypadali spokojeně," vyprávěl usměvavý Jaroslav Hrubý.

Jan Pirkl