Návštěvníci Flemmichovy vily v Krnově mohou až do neděle 27. září obdivovat díla krnovských tvůrců. Své malby, grafiky, fotografie, plastiky, ale i lidovou tvorbu zde vystavuje dvacet tři umělců.

„Salón vyhlásilo Městské informační a kulturní středisko Krnov a přihlásit se mohli umělci, kteří žijí trvale nebo rekreačně na území mikroregionu Krnovsko a chtějí svá díla prezentovat veřejně. Návštěvníci si mohou prohlédnout například malby Zdenka Chroboczeka nebo fotografie Tomáše Zemby, který je kastelánem na zámku ve Slezských Rudolticích, výsledky své práce vystavují i někteří absolventi kurzu malíře a grafika Josefa Odrášky," uvedla vedoucí Městského muzea v Krnově a kurátorka výstavy Ivana Zajícová.

Výstava je opravdu pestrá, každý návštěvník si najde zde to své. Na vernisáži, která proběhla 28. srpna, hosty zaujaly mimo jiné netradiční vyšívané obrazy. „Osobně mám k výšivce vztah, protože se zabývám textilem, a toto je něco opravdu zvláštního, autorka pracuje s moderními náměty, je to opravdu krásné," obdivuje dílo autorky Jarmila Hložánková z Krnova.

Na vernisáž se přišly podívat také dámy, které se představily jako Draha a Marie. „Obě zde také vystavujeme. Jsme ze skupinky seniorek, která se schází jednou týdně pod vedením pana malíře Josefa Odrášky," uvedla paní Draha.

To, že mají díky iniciativě Městského muzea v Krnově příležitost vystavit svá díla, velmi vítají. „Jsme rády, že můžeme svou tvorbu ukázat. Na této výstavě se nám líbí, že je velmi pestrá, jsou zde představena díla tvořená různými technikami," doplnila kolegyni z kroužku paní Marie.

Také tyto dámy zaujaly výšivky. „Líbí se nám výšivky, je to krásné, netradiční pojetí," shodují se seniorky.

Na výstavu amatérů se přišli podívat také profesionální umělci výtvarníci Vera Siffner a Pavel Charousek. Chtěli si udělat obrázek o úrovni svých „kolegů neprofesionálů". „Úrovní výstavy jsem mile překvapen. Líbí se mi například montáže fotografií," pochválil výstavu akademický sochař Pavel Charousek.

„Lidé, kteří nejsou profesionálové ani děti, mají málo příležitostí svou tvorbu vystavovat. To, co tady kolem sebe vidíme, je poctivá práce," doplnil Pavel Charousek.

Díla krnovských neprofesionálních umělců budou ve Flemmichově vile k vidění do neděle 27. září, vstupné je dvacet korun, děti a studenti platí patnáct korun. Výstavní prostory jsou otevřeny od úterý do neděle od osmi do osmnácti hodin. Návštěvníci mohou zároveň shlédnout výstavu Karneval čumilů Jiřího Záviše. Příležitost shlédnout tuto mají milovníci umění do 5. října.

Gabriela Mathiasová