Námět filmu je všeobecně známý, protože se stal předlohou světového westernu Sedm statečných. Snímek Sedm samurajů je považován za první moderní akční film, neboť Akira Kurosawa v něm poprvé použil dnes obecně známá pravidla tohoto žánru. Při volbě dvaceti nejlepších filmů všech dob skončil na dvanáctém místě.

Film byl natočen v roce 1954 a hned získal Stříbrného lva na festivalu v Benátkách. Rozpočet filmu byl v průběhu natáčení několikrát překročen, a postupně se ze Sedmi samurajů stala nejnákladnější japonská produkce své doby. Kurosawa nebyl ochoten k žádným kompromisům. Trval na natáčení v pečlivě vybraných exteriérech, a například na nevídaném počtu koní v záběru. Akční scény natáčel bez přerušení několika kamerami najednou, aby vynikla plynulost akce. Kvůli sporům s produkcí bylo natáčení mnohokrát přerušeno.

Kurosawa jako zakladatel akčního žánru přišel na to jak navodit napětí statickým záběrem na zvolna se vynořující bandu zločinců zpoza kopce. Dalším průkopnickým činem v Sedmi samurajích jsou třeba zpomalené záběry akčních scén. Kurosawa vyšel z dobrodružného japonského žánru džidai geki, který z gruntu přetvořil. Sedm samurajů je svébytné umělecké dílo trvající přes tři hodiny, které pro uvedení v evropských a amerických kinech bylo zkráceno skoro o polovinu. Současná mezinárodní verze, kterou sestříhal sám Kurosawa, trvá 160 minut.

V Krnově poprvé uvidíme v rámci Projektu 100 restaurovanou originální verzi, která má původních 207 minut. Akira Kurosawa pracoval u filmu od roku 1936, zemřel v roce 1998. Natočil celkem jednatřicet celovečerních filmů, další spolurežíroval, a ještě dnes se natáčejí filmy podle jeho scénářů. Vznikají také předělávky Kurosawových filmů.

(voz)