Na téměř dvouhodinovou talk show sršící vtipem a vypointovaným lidovým humorem se mohou těšit diváci hned ve dvou městech našeho regionu, v Krnově a Rýmařově. Ve středu 17. listopadu se bavič Ander z Košic zastaví v Rýmařově, o den později, ve čtvrtek 18. listopadu, pak v Krnově. Zde začíná jeho vystoupení v 19.30 hodin a vstupenky jsou již v předprodeji.

Komik a vypravěč, vlastním jménem Ján Pisančin, známý pod jménem Ander z Košic, rozdává dobrou náladu už několik desítek let. Oslovuje diváky napříč generacemi, a to nejen po celém území bývalého Československa, ale několikrát vycestoval pobavit krajany do zahraničí, i do USA a Kanady.

Přestože téměř všechny Anderovy příběhy začínají klasickým oslovením „Ľudze mojo“, jejich obsah se nikdy neopakuje a vypravěč přichází stále s čerstvými náměty reagujícími na žhavé aktuality. I proto má stále věrné publiku, vždy se mohou těšit na něco nového, zatím nezevšedněl.

„Ander z Košic přijede do Krnova už po několikáté, naposledy zde byl před dvěma lety. Nepamatuji si však, že by se při vystoupeních opakoval,“ potvrdila Marie Žambochová, dramaturgyně krnovského divadla. „Stejní jsou jen hlavní hrdinové jeho historek, manželka Erža a kamarád Piťa,“ dodala. Postavičku vesnickou burana v šedivém pomačkaném obleku, s umaštěnou hučkou na hlavě a kulometnou slovní salvou ve východoslovenském nářečí doplní hudebními vstupy duo Galánečka.

Ander z Košic se narodil ve slovenských Michalovcích, jejichž je dnes čestným občanem a vzniká zde i jeho muzeum. Jak se v jednom z rozhovorů přiznal, za dobu své umělecké kariéry roztrhal už dva typické obleky, které jednou čeká vystavení ve zmíněném muzeu. Na scéně se objevil snad s každou známou osobností ze světa kultury nebo sportu.

Živá vystoupení, kterých má v roce přibližně osmdesát, doplňuje i vydáváním nejúspěšnějších monologů na zvukových nosičích. Svým laskavým lidovým humorem ve specifické podobě východoslovenského dialektu, který přizpůsobil tak, aby mu všichni diváci rozuměli, baví publikum přibližně třicet let. A to je u komiků skutečně úctyhodné číslo.

Dita Voznicová