Na osoblažskou úzkokolejku v sobotu vyrazí jeden speciální parní vlak navíc, aby zájemci mohli stihnout doprovodné akce v Osoblaze i na zámku ve Slezských Rudolticích.

Na trať vyrazí kromě modré škodovácké lokomotivy Malý štokr také hlavní hvězda Osoblažky: roztomilá rumunská parní lokomotiva Rešica. Právě Rešica bude pendlovat mezi Osoblahou a Slezskými Rudolticemi.

„Jsme rádi, že kraj věnuje zaslouženou pozornost technickým památkám. Díky jeho pomoci se v Krnovských opravnách a strojírnách právě rekonstruuje další vagónek pro potřeby výletního parního vlaku, který by již brzy měl být nasazen do provozu na Osoblažce," pochvaluje si dobrou spolupráci s krajem Pavel Schreier ze Slezských zemských drah.

Kapela v Třemešné

Program fajného léta vypukne už v Třemešné před odjezdem parního vlaku. Okolo 10.30 hodin na perón nastoupí Staročeská kapela, která svými tóny bude doprovázet funění parní lokomotivy až do Osoblahy.

Z Třemešné parní vlak vyrazí v 10.45 hodin. Kromě tradičního nádechu železničářské historie bude tématem letošního Fajného léta westernový a trempský styl, takže dojde například na žonglování s revolvery.

Program v Osoblaze

V Osoblaze na návštěvníky čeká moderovaný hlavní program plný soutěží a her. Z Osoblahy ve 12.40 hodin vyrazí Rešica do Slezských Rudoltic, kde ve 13.10 hodin čeká další westernová show, tentokrát s biči. Také tento parní vlak doprovází Staročeská kapela.

Cestující se mohou vydat na rudoltický zámek užít si lukostřelecký turnaj, nebo se ve 13.35 hodin vrátit zpět do Osoblahy. Program v Osoblaze končí až v 15.10 hodin odjezdem parního vlaku zpět do Třemešné.

Lukostřelecký turnaj na zámku

Zdroj: Youtube

Na zámku Slezské Rudoltice se v sobotu odehraje druhý ročník Velkého lukostřeleckého turnaje. V doprovodném programu se návštěvníci mohou potěšit jízdárnou, kovárnou, středověkou mučírnou i hudbou, střelbou z děl, lidovými řemesly, ohňovou show i soutěžemi v disciplínách jako je házení sekerou do špalku nebo v boji na kládě.

Ve 13 hodin akci zahájí průvod Slezskými Rudolticemi v historických kostýmech. Střelbu z luků do terčů nebo měchýřů bude střídat středověký tanec skupiny Monarchia, vystoupení Společenství Severských pánů i ukázka kontaktního boje. Vstupné na turnaj je 50 korun pro dospělé a 25 pro děti.