Tomáš Zemba ze Slezských Rudoltic už řadu let shání v archivech i v rodinných albech pamětníků dobové fotografie či pohlednice.

Když se mu na půdě obecního úřadu podařilo najít skleněné gramofonové desky s autentickými zvukovými záznamy a navázat spolupráci s kameramanem, který zaznamenal dění na Osoblažsku, napadlo ho zpracovat unikátní dokumenty formou filmu. Svou práci, která ukazuje proměny Rudoltic od roku 1900 do roku 2000, premiérově představil spoluobčanům na místním zámku. Zámecká kaple se po setmění změnila v provizorní kinosál, který se zaplnil do posledního místa.

Jak přehrát dávné desky?

„Nečekaný problém nastal s přehráváním skleněných gramofonových desek, na kterých byly nahrané například projevy při odhalování pomníku T. G. Masaryka. Nepodařilo se sehnat funkční archaický gramofon s odpovídajícím počtem otáček, tak jsem musel trochu improvizovat.

Přehrál jsem si to na běžném gramofonu, a pak jsem záznam upravoval v počítačovém programu. Nejsem profesionál, je to dělané na koleně, tak prosím omluvte technické nedokonalosti," představil Tomáš Zemba svůj půlhodinový film, který se opakoval ve smyčce, aby o nic nepřišli ani diváci, kteří si odskočí na prohlídku zámeckých expozic.

Přelom v historii: válka

Na nejstarších snímcích místní jen stěží hledali známá místa, protože Rudoltice se během jednoho století proměnily k nepoznání.

Záběry na pumpování vody, život na faře, zemědělské práce, projížďky na koních nebo trhy před zámkem ukázaly atmosféru Rudoltic na sklonku rakouské monarchie, kdy se zde mluvilo převážně německy. Následovaly poválečné záběry zničených domů a ohořelých tanků v příkopech i na polích. Na některých tancích dokonce pózovala rozesmátá děvčata radující se z konce války.

„Fotky tanků nejsou konkrétně z Rudoltic, ale z celého Osoblažska. Určitě to ale vypadalo všude stejně. Němci na Osoblažsku byli dobře připraveni a kladli účinný odpor, takže v březnu 1945 zastavili postup sovětských vojsk. Obranné pozice a frontovou linii udrželi až do května," vysvětlil Tomáš Zemba, proč zde bylo válkou zničeno daleko víc domů než například na Krnovsku. Do svého filmu zařadil také mapku válečných operací na konci války.

Nejvíc zaujal fotbal

Historie Slezských Rudoltic byla ve filmu ukázána nejen z pohledu velkých událostí, ale představena také pohledem místních hasičů, zemědělců, divadelníků, sportovců, školáků či muzikantů.

Samozřejmě se obci nevyhnula ani komunistická propaganda, prvomájové průvody s portréty Stalina a Lenina nebo schůzování pod budovatelskými hesly. Největší rozruch v sále nastal, když se na plátně objevilo fotbalové utkání mezi Rusínem a Rudolticemi z roku 1963, které vtipný kameraman otitulkoval jako „zápas století".

Zvídavá kamera detailně přejížděla sestavu mužstev i tváře diváků, takže co chvíli to v publiku zašumělo, když diváci poznali někoho ze svých sousedů, přátel nebo příbuzných. Nebyla ani nouze o legraci, když fotbalisté napochodovali na hřiště s nalepenými kníry.

Film zakončily záběry povodňové vlny z roku 1997 a záznam mše, kterou v rudoltickém kostele sloužil biskup za účasti německých rodáků. Nadšení diváci Tomáši Zembovi za jeho dílo od srdce zatleskali a také se mu hrnuly nabídky na další autentické materiály z rodinných archivů a videoték.