Ta je nejen bývalá starostka Krnova, ale také kunsthistorička. „V kontextu této výstavy je výtvarná stránka prezentovaných uměleckých děl podružná. Rozhodující je, že tolik let po válce zůstávají mnohé obrazy, sochy i další umělecké předměty symbolem křivd, které byly spáchány v období druhé světové války na původních židovských majitelích,“ uvedla výstavu Renata Ramazanová.

Cílem výstavy je seznámit veřejnost s tím, že i v České republice existuje instituce zabývající se výzkumem původu díla, a že také my přispíváme k napravování křivd spáchaných na židovském obyvatelstvu. Výstava ukazuje jakým organizovaným i spontánním způsobem probíhalo zabavování a zcizování umění.

A jak se s těmito dávnými zločiny vyrovnávají instituce, které spravují majetek ukradený nacisty za války. Informuje tom, že i po 80 letech stále má smysl žádat navrácení kulturních statků a hledat dědice původních majitelů. A že navracení uměleckých děl, které byly zcizeny válečným obětem, je naplňováním zákona.

Výstava Uloupené umění měla premiéru v květnu 2017 v prostorách Nostického paláce na Malé straně. Díky spolupráci s Federací židovských obcí v ČR začala výstava putovat po objektech, které byly revitalizovány v rámci projektu 10 hvězd. K nim patří i krnovská synagoga.

Slunné počasí - Ilustrační foto
Průměrné teploty a sucho. Červenec tropy nepřinese, říkají meteorologové
Ilustrační foto.
Sekat, nebo nesekat? Lidé v Česku se dohadují, jak má vypadat zeleň v obcích

Páteční Deník s TV magazínem.Zdroj: Deník